Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) uzay teleskopu Kepler’in Dünya’nın yaşlı kuzenini KUZENİNİ keşfettiğini duyurdu.

NASA bilim adamları gezegenin hem güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde yaşama elverişli koşullarda olmasından hem de Dünya boyutuna yakın olduğu için bunun bir ilk olma özelliği taşıdığını açıkladı.

NASA Bilimsel Misyonlar Müdürü John Grunsfeld büyük benzerlikten ötürü gezegene “Dünya 2.0” denilebileceğini belirtti: “Kepler’in yolladığı veriler çok çeşitli. Bilim adamlarının bu veri setlerine yeni keşifleri ortaya çıkarmak için tam erişimi bulunmaktadır. Lakin keşfettiğimiz bu gezegen verilere göre Dünya 2.0 diyebileceğimiz Dünya’nın en yakın ikiz gezegeni.”

Keşfedilen gezegenin, Dünya’ya bin 400 ışık yılı uzaklıkta olduğu ve Kepler-452b ismi verildiği ifade edildi. Kepler-452b’nin bir diğer özelliği ise yaşama elverişli koşullara sahip bir bölge içinde tespit edilen en küçük gezegen olması.

NASA’nın Kaliforniya’da bulunan Ames Araştırma Merkezi’nde veri uzmanı Jon Jenkins, Kepler-452b’nin yörüngesinde gezindiği yıldızı “Güneş‘in 1.5 milyar yıl daha yaşlı kuzeni” olarak tanımlandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.