Boston Logan Havalimanı’ndan havalanıp Los Angeles kentine giden Amerikan Havayolları’na ait 11 sefer sayılı uçak, sabah saat 08.46’da, 5 hava korsanı, 11 mürettebat ve 76 yolcusuyla “kuzey kuleye”, aynı havaalanından kalkıp Los Angeles’a giden Amerikan Havayolları’nın 175 sefer sayılı uçağı saat 09.03’de, içinde 5 hava korsanı, 9 mürettebat ve 51 yolcusuyla ”güney kule”ye çarptı.

Virginia’daki Washington Dulles Uluslararası Havaalanı’ndan kalkıp Los Angeles’a giden 77 sefer sayılı uçak da, içinde 5 hava korsanı, 6 mürettebat ve 53 yolcusuyla saat 09.37’de Pentagon’a çarparak binada çökmeye neden oldu. Bu uçağın çarpma anına ilişkin görüntülerin yayınlanmayışı ve Pentagon’da oluşan hasarın görece küçük olması, hala tartışılan soru işaretlerine neden oldu.

New Jersey’in Newark Havaalanı’ndan kalkıp San Francisco’ya giden 4’üncü uçak ise, Pennsylvania eyaleti sınırları içindeki Shanksville kasabası yakınında 10.03’de düşürüldü.

Kopmlo teorilerine rağmen,sSaldırıyı “Amerikan hükümeti ve gizli servis tarafından düzenlendiği” şeklinde komplo teorileri ortaya atılmış olsa da, yaşanan katliamı Usame Bin Ladin’in liderlik yaptığı, kökten dinci bir örgüt olan El-Kaide üstlendi.

Afganistan ve Irak işgal edildi, Ortadoğu kan gölüne döndü. Terörle mücadele, İslam ve Müslümanlarla mücadeleye dönüştü ve onarılması güç bir kutuplaşmaya neden oldu. Geçen bu 13 yıl zarfında doğrudan savaş nedeniyle ölenlerin sayısı 250 bine ulaştı, 360 bini aşkın kişi yaralandı. 8 milyon kişi ise yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı.

İkiz Kuleler’de 2 bin 606 kişi, Pentagon’da 125 kişi ve uçaklardaki 246 kişi hayatını kaybetti. 19 teröristle birlikte toplam ölü sayısı 2 bin 996 olarak açıklandı.

1 Eylül’de adeta kalbinden ve beyninden vuruldu. ABD yaşanan saldırılarının etkisinden kurtulamazken, geçen 13 yıla rağmen saldırıların kaynağına dair soru işaretleride koyaboolmadı.
Bu süre içinde dile getirilen komplo teorilerini boşa çıkarmak için çok sayıda resmi soruşturma yapıldı, raporlar açıklandı.
Ama ne zaman bir teori yalanlansa, gözler bir başka “yanıtlanamayan soru”ya çevrildi.
İşte internette dolaşan komplo teorilerinden birkaçı…

Komplo teorisyenleri: ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney uçaklara dokunmamaları için orduya talimat verdi.

Komplo teorisyenleri: İkiz Kuleler kontrollü patlamalarla yıkıldı. Binaların yaklaşık 10 saniyede yıkılması, yangınların nisbeten kısa sürmesi (2. kulede 56 dakika, 1. kulede 102 dakika), çöküşten kısa süre önce patlamalar duyanların olması, çöküşün başladığı katlardan çok altlardaki bazı pencerelerde şiddetli enkaz püskürmeleri görülmesi buna işaret ediyor

Komplo teorisyenleri: Binaya ticari Boeing 757 çarpmadı; bir füze, küçük bir uçak ya da insansız uçak çarptı.

Ancak American Havayolları’nın 77 sefer sayılı uçağının binaya çarptığına dair kanıtlar arttıktan sonra, komplocular binaya yaklaşırkenki manevranın güçlüğüne yoğunlaşmaya başladı. Uçağı el Kaidecilerin değil de Pentagon’un yönettiği öne sürüldü.

Komplo teorisyenleri: Uçağı füzeyle vurdular; havada infilak ettiği için de enkazı geniş bir alana yayıldı.

Komplo teorisyenleri: Acil durumlar, CIA ve istihbarat servislerinin bulunduğu 7 numaralı bina, patlayıcı ve yanıcı maddeler kullanılarak kontrollü bir şekilde yıkıldı.

ABD, 11 Eylül’de adeta kalbinden ve beyninden vuruldu. Travma öylesine büyüktü ki, İkiz Kuleler’in yıkılışını gören ABD’liler, kendilerini bir daha asla güvende hissetmediler.

(Cumhuriyet)

 

https://www.youtube.com/watch?v=LkB5X8C7Mdk

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.