Dünya Ukrayna üzerinde düşen Malezya yolcu uçağında hayatını kaybedenlerin yasını tutuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’daki Malezya Büyükelçiliği önünde kazada ölenler için mumlar yakıldı.

Malezya da kazada yaşamını yitirenlerin yasını tutuyor. Kuala Lumpur’daki bir kilisede yapılan anma töreninde düşen uçakta ölenler için dualar edildi. Hollanda ise hayatını kaybeden 189 vatandaşı için büyük yas tutuyor. İitidalli duruşlarıyla bilinen Hollandalılar yaşanan olayın şokunu birbirlerine destek olarak atlatmaya çalışıyor.

Ülkenin ortasında yer alan Woerden şehrinde ise aynı okuldan 3 öğrenciyi kaybetmenin ayrı bir üzüntüsü yaşanıyor. Ailelerin komşularından biri büyük üzüntü duyduklarını belirterek, “İnsanlar öylece yok oldu. Aileleri her şeylerini kaybetti. Çocuk yok, torun yok elde hiç bir şey yok.” şeklinde konuştu.

Kaza yerine gitmek isteyen Aileler havalimanı oteline yerleşirken, yetkililer bunun şu anda mümkün olmadığını belirtiyor. Havaalanına gelen yolcuların bir kısmı ise yaşanan trajedinin ardından oluşturulan köşeye çiçekler bırakarak notlar yazıyor.

Hollanda Kralı Willem Alexander ve Kraliçe Maxima ise Lahey kentinde açılan taziye defterini imzalayarak üzüntülerini paylaştı.

Ukrayna’da isyancılar ‘kanıt’ yok etmekle suçlanıyor

Ukrayna, Rus yanlısı isyancıları düşen Malezya Havayolları uçağının enkaz mahallinde “uluslararası suçlara ilişkin” kanıtları yok etmeye çalışmakla suçladı. Hükümet isyancıların, uluslararası temsilciler ve kendi uzmanlarının soruşturma başlatmasını önlediklerini söyledi. Uluslararası gözlemci ekibi de, Ukrayna’daki Rus yanlısı isyancıların Malezya Havayolları uçağı enkazına erişimlerini kısıtladıklarını söylüyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), “Ukraynalı ve Rus yetkililerin de katıldığı video konferansta ayrılıkçılarla görüşüldü ve ayrılıkçılar soruşturma kapsamında Ukraynalı yetkililerle işbirliği yapmayı kabul etti” dedi. Ancak son olarak AGİT sözcüsü siteye erişimin silahlı adamlar tarafından kontrol edildiğini ve havaya bir el ateş açıldığını söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.