Avrupalı havacılık devi Airbus üretimi E-Fan 1.0 Manş denizini uçarak geçti.

Fransız Pilot Hugues Duval’ın idaresinde gerçekleşen uçuş ile elektrikli motorları ile uçan E-Fan 1.0 ilk deniz üstü uçuşuyla birlikte ilk seyri sefer uçuşunu gerçekleştirmiş oldu. Tek kişilik, elektrik motorlu E-Fan 1.0’ın Manş uçuşu için bir gün öncesinde yine elektrik motoruna sahip Cri Cri uçağı ile Fransa’nın Calais kentinden havalanan Hugues Duval yaklaşık bir saatlik uçuş sonrasında E-Fan 1.0 ile uçuşa başlayacağı İngiltere’nin Güney Doğu bölgesinde yer alan Kent, kentine ulaştı.

Efanp

Cuma günü sabah saatlerinde London Ashford Havaalanı’ndan (LYDD) havalanan Hugues Duval yaklaşık 45 dakika süren uçuş sonrasında Fransa’nın Calais kentine ulaştı. İki motorunda da sadece elektrik kullanarak uçan E-Fan 1.0 42 mil (Yaklaşık 67,6 km) süren uçuşuyla kendi sınıfında tarihe geçerek Manş Denizini en kısa sürede geçen elektrikli hava aracı olurken, aynı zamanda ilk deniz üstü ve seyri sefer uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

EfanL

Hedef 0 Emisyon

E-Fan 1.0’ın Manş Denizi uçuşu sonrasında Airbus’dan yapılan açıklamada hedefin 0 emisyon ile uçan bir uçak ailesi olduğu açıklandı. Herhangi bir fosil yakıt kullanmadan gerçekleştirilecek uçuşlar ile çevreye verilecek zararın en aza indirilmesinin yanında uçuş maliyetlerinin de düşürülmesi hedefleniyor.

Şimdiye kadar yaklaşık 20 Milyon € yatırım yapılan E-Fan elektrikli uçak ailesinin 2 kişilik modeli Paris Air Show’da E-Fan 2.0 olarak tanıtılmıştı. İlk ticari teslimatın 2017 ya da 2018 yılında yapılması planlanan E-Fan ailesinde potansiyel müşteriler olarak uçuş okulları, hava parkı organizasyonları ve ultralight uçak sahipleri hedeflenmiş durumda.

Efan

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.