Dünya, ölümcül Ebola virüsü nedeniyle alarma geçti. Aralarında Avrupa Birliği’nin 28 üyesi, ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada, Hong Kong ve Tayland’ın da bulunduğu çok sayıda ülke, havaalanlarına termal kameralar yerleştirdi.

 

THY: GEREKİRSE UÇUŞ İPTALİ OLABİLİR 

Türk Hava Yolları Basın Danışmanı Ali Genç ise Ebola salgınını yakından takip ettiklerini söyledi. Genç, Radikal’e yaptığı açıklamada, şu an için uçuşlarda herhangibir iptale gitmediklerini belirtti. Ebola salgınının yaşandığı Batı Afrika ülkelerindeki havacılık ve sağlıkla ilgili kuruluşlarla yakın işbirliği içerisinde çalıştıklarını söyleyen Genç, “Şu anda gerek görmedik ama tabi bu olaylar anlık gelişebiliyor. Bugün için bir uçuş iptal durumu söz konusu değil. Takip ediliyor. İhtiyaç duyulursa tabii ki uçuş iptali yapılır ama bugün için öyle bir şey söz konusu değil” dedi. 
 Radikal  internet sayfasında yer alan habere göre,Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü de anlık olarak Batı Afrika’daki salgınla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu konuda salgının yaşandığı bölgeye seyahat edecek olanların seyahat öncesi www.seyahatsagligi.gov.tr adresini ziyaret etmesi hayati önem taşıyor. Site üzerinde salgınla ilgili gelişmeler anlık olarak güncellenerek paylaşılıyor. Sitede yer alan bilgilere göre Sağlık Bakanlığı, bölgedeki Dünya Sağlık Örgütü ekipleriyle koordineli bir şekilde çalışıyor. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne ait sitede şu bilgiler yer alıyor: “Dünya Sağlık Örgütü-DSÖ Ebola Virüsü Hastalığı-EVH salgınının Gine, Liberya ve Sierra Leone’deki gelişimini takip etmektedir” denilerek, şu bilgilere yer verildi: “Sierra Leone ve Liberya’daki mevcut epidemik eğilim rapor edilen çok sayıda yeni vaka ve ölüm vakalarıyla ciddiyetini korumaktadır. Sierra Leone ve Liberya’dan 8 -12 Temmuz 2014 tarihleri arasında 79 yeni vaka ve 65 ölüm rapor edilmiştir. Liberya’da 30 yeni vaka ve 13 ölüm rapor edilirken Sierra Leone’de 49 yeni vaka ve 52 ölüm rapor edilmektedir. Bu rakamlara şüpheli, olası ve laboratuvarca doğrulanmış vakalar dahildir. Bu eğilim toplumda Ebola Virüsü geçişinin yüksek seviyede olduğunu göstermektedir. Gine’de epidemik durum yakından takip edilmekte olup 8-12 Temmuz 2014 tarihleri arasında 6 yeni vaka ve 3 ölüm rapor edilmiştir. Sağlık Bakanlıklarının her biri DSÖ ve DSÖ’nün partnerleriyle salgını durdurma önlemlerini artırmak için beraber çalışmaktadır.”

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU 

Türkiye Hudut Sahilleri Sağlık Genel Müdürlüğü’nün Seyahat Sağlığı sitesinde ise şu açıklamaya yer verildi: “Accra’da gerçekleşen Acil Durum Bakanlık toplantısını takip eden bir eylem olarak DSÖ Afrika Bölgesi Bölge Müdürü üst düzey, teknik ve destek personelini Gine’nin Konakri şehrinde tesis edilen alt-bölge koordinasyon merkezine yeniden konuşlandırma kararı almıştır.  Koordinasyon merkezinin tesis edilmesi için hazırlıklar merkezin 15 Temmuz 2014 tarihinde aktif hale gelecek operasyonlarıyla birlikte tamamlanmaktadır. Bu merkez Batı Afrika ülkelerine teknik desteği bir araya getirmek, uyumlaştırmak ve kaynakların seferber edilmesinde yardımcı olmak üzere bir kontrol ve koordinasyon platformu olarak hareket edecektir. Söz konusu 3 ülke DSÖ’nün desteğiyle mevcut EVH ulusal yanıt planlarının gözden geçirilmesi ve güncellenmesi sürecine başlamıştır. Bu çalışma Accra’da Sağlık Bakanlıkları tarafından kabul edilen ülkelerin iç işleri stratejilerine uyumlu, öncelikli ulusal operasyonel planlarının geliştirilmesini sağlayacaktır. Bu operasyonel plan açık bir şekilde öncelikli girişimlerin altını çizecek ve salgın durdurma önlemlerinin etkili bir şekilde uygulanması için gerekli kaynakların (insan, finans ve lojistik) planlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu belgeler ilave kaynakların seferber edilmesi için hayati önem taşıyacaktır. DSÖ en önemli salgın durdurma önlemlerinden biri olan temaslı izi sürme çalışmalarını üçlendirme konusunda etkilenen ülkelere destek vermektedir. Toplumda ikincil Ebola Virüsü geçişini durdurmak için yeni EVH vakalarının erken tespiti ve acil karantinaya alınması gereklidir. Bu sebeple DSÖ, Liberya’nın Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nı 107 gönüllü ve 33 yöneticinin tespit edilmesi ve bunlara eğitim verilmesi için desteklemektedir. Sierra Leone’de toplam 296 gönüllü eğitilmiştir. Eğitilen gönüllüler temaslı izi sürmeyi gerçekleştirmek ve toplumdan şüpheli EVH vakalarını acilen tahliye edilmesinin sağlanması için etkilenen topluluklarda konuşlandırılmıştır. Liberya Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın talebi üzerine DSÖ ABD Hükümeti’nin desteğiyle sağlık çalışanlarının yanıt çalışmalarında güvenliğini sağlamak için Liberya’ya ve Liberya için kişisel koruyucu ekipman (PPE) ve diğer tıbbi malzemeleri temin etmiştir. Bu bağış buna klinik bakım ve defin ekipleri çin uygun PPE’ler dahil Liberya Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına 26 Haziran ve 3 Temmuz tarihlerinde teslim edilmiştir. 14 Temmuz’da ilave malzemeler bunlara dezenfeksiyon için sırt spreyleri ve el spreyleri ve tehlikeli biyolojik atıklar için tek kullanımlık çantalar da dahil ülkeye teslim edilmiştir. DSÖ bu durumla ilgili mevcut bilgiler ışığında Gine, Liberya ve Siera Leone’ye yönelik herhangi bir seyahat ya da ticari kısıtlama getirilmesini önermemektedir.”

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.