Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 1. Geleneksel Bisiklet Yarışı ve Yamaç Paraşütü Şenliği düzenlendi.

 

Sivrice Belediyesi ve Genç Elazığlılar Derneğince organize edilen programda yurdun çeşitli şehirlerinden gelen 36 bisiklet yarışçısı 56 km’lik Hazar Gölü parkurunda pedal çevirerek kıyasıya yarıştı. Bisiklet yarışında Gaziantep’ten gelen yarışmacılar Abdulsamet Tatlı ve Mustafa Şahan yarışı birincilikle tamamladı.

 

Program kapsamında ayrıca Hazarbaba Dağında yamaç paraşütü heyecanı vardı. Çeşitli şehirlerden Sivrice İlçesine gelen 25 profesyonel paraşüt pilotu yaklaşık 780 metreden uçarak şenliğe büyük renk kattı.

 

“İLÇEMİZE BİR TURİZM DEĞERİ DAHA KAZANDIRDIK”

Programda konuşan Sivrice Kaymakamı Sultan Doğru, Elazığ’ın bir tarih, kültür ve turizm memleketi olduğunu, Elazığ’ın turizm ayağını da Sivrice oluşturduğunu belirterek, “Bizim her yıl yaptığımız geleneksel uluslararası su sporları şenliği, dağ doğa yürüyüşünde, su sporları, yürüyüş sporları yapılmakta. Aynı zamanda kayak etkinlikleri de yapılmakta. Bugün burada değerli belediye başkanımız ve genç Elazığlılar dernek başkanımız sayesinde bundan sonra artık geleneksel olarak yamaç paraşütü ve bisiklet şenliği de ilçemize kazandırılmış bulunmakta.” dedi.

 

BAŞARILI SPORCULAR YETİRTİRMEK İSTİYORUZ”

 

Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak ise bu tür etkinliklerle Elazığ’dan başarılı sporcular yetiştirmeyi hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi:” Bir ilin, ilçenin kalkınması için yerelden başlamamız lazım ki yerelde görüyorsunuz yamaç paraşütü anlamında, bisikletçilerimiz yarışçılarımız, Türkiye’nin her tarafından bir katılım oldu. Çok da güzel oldu. Kayseri’den Konya’dan, Elazığ’dan, Antep’ten. İlkini yapmış olduğumuz şey inşallah geleneksel olacak. Gençleri yönlendirmemiz lazım. Gençleri insanlar nasıl yönlendirirse o yönde gider. Biz bu alanda Elazığ’da neden bir sporcu çıkmasın, neden Türkiye birincisi olmasın, neden olimpik birincileri olmasın, neden dünya birincisi olmasın. Bu anlamda yani sporla ilgili kimin ne bildiği varsa kim ne istiyorsa biz Sivrice belediyesi olarak her zaman yanında olacağız.” dedi.

 

sivrice_yamac_parasutu2

(Gün Işığı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.