Brezilyalı imalatçı Embraer, ilk E190 serisi yolcu uçağını Borajet Havayolları’na teslim etti. Türkiye pazarına bölgesel uçak olarak girmekten çok mutlu olduklarını belirten Embraer Sivil Uçaklar Başkanı Paulo Cesar Silva, ‘İki ülkenin futbol dışında bir ortak konusu da havacılık. Türkiye hızlı gelişimde Brezilya’yı geçti. İş birliği ortak mühendislik gibi konulara sıcak bakıyoruz” diye konuştu.
E170-E190 serisi uçakların binin üzerinde satıldığına dikkat çeken Silva, ‘Türkiye’nin çok ciddi bir bölgesel hava trafiği var. Uçaklarımız, 47 ülkede 65 havayolunda görev yapıyor. Borajet, farklı merkezlerden yurt içi ve yurtdışı noktalara uçuyor. Bu model havacılık için yeni bir model. Büyük ilgi çekeceğine inanıyoruz’ dedi.
HEDEF YAKIT TASARRUFU
Yeni nesil E2 olarak adlandırılan bölgesel uçak ailesi üzerinde çalıştıklarını belirten Embraer CEO’su Silva, ‘Amacımız yeni motorla ve kanat tasarımı ile yakıt tasarrufu sağlamak. Kabin ise uzatılarak yolcu sayısı artırılacak. Bu model daha uçmadan 250’den fazla net sipariş aldı’ dedi.

Kaynak: www.kokpit.aero
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.