Merkezi Kıbrıs Rum Kesiminde bulunan  Akdeniz Uçuş Güvenliği Kurumu(FSF-MED), Ercan Havalimanın ‘daki yolcu sayısının artışı ve özellikle Rum vatandaşların tercihi Rumları fena halde endişeye sevk etmiş. 

ABHABER internet sayfasında  yayımlanan o haber:

 

Akdeniz Uçuş Güvenliği Kurumu, KKTC’deki Ercan havaalanından seyahat etme niyetinde olanları kendi kişisel güvenliklerini ciddi bir risk altına koydukları uyarısında bulundu.

Kurum’dan yapılan açıklamada, “Kuzey Kıbrıs’takİ Ercan havaalanı ve Kontrol Merkezi herhangi bir yetkili kurumu tarafından denetlenmiyor, bunun yanı sıra uluslararası düzenlemeler ve güvenlik standartlarının şartlarını karşılayıp karşılamadığı bilinmiyor” ifadesine yer verildi.

Akdeniz Uçuş Güvenliği Kurumu, 26 Haziran’da yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk basınında ve başka kaynaklardan gelen haberleri gerekçe göstererek, “Türkiye’ye yada Türkiye üzerinden başka ülkelere seyahat etmek için Ercan havaalanını kullanan Kıbrıslı Rumlar ve başkalarının sayısı önemli ölçüde artmıştır” diye belirtiliyor.

Açıklamada, Devletin yetkili denetim makamları, bunun yanı sıra (ICAO) Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, (EASA) Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı ve EUROCONTROL gibi Uluslararası Kuruluşlar tarafından yeterli ve etkin denetimin sağlanmasının çok önemli olduğu vurgulandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.