Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki C-130 uçaklarının aviyonik modernizasyonunu kapsayan Erciyes projesinde ilk teslimat gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı bünyesinde ve TUSAŞ/TAI’nin ana yüklenciliğinde gerçekleştirilen modernizasyon programının ilk uçağı bugün gerçekleştirilen tören ile Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Erciyes projesi ile Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan 13 adet C-130E ve 6 adet C-130B uçağının modernizasyonu TUSAŞ/TAI tarafından gerçekleştirilecek.

Türkiye’de bir ilk olarak Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelinden oluşan yerli sertifikasyon otoritesi tarafından Tamamlayıcı Tip Tasarım Onay Belgesi yayınlanarak modernizasyon kapsamındaki uçakların uçuşa elverişliliği belgelendirilmiş olundu. Havacılık alanında tasarım ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra büyük öneme sahip sertifikasyon faaliyetlerinin ilk kez milli bir otorite denetiminde yürütülüyor olması bu projenin ülkemize kazandırdığı ilkler arasında yer alıyor.

Ayrıca Proje kapsamında alt yüklenici olarak ASELSAN, STM, Aydın Yazılım, SELEX, MEGE Teknik, BiTES, MilSOFT firmaları da rol almıştır.

Erciyes2 Erciyes3 Erciyes4 Erciyes5 Erciyes6 Erciyes7

Savunma Sanayii Müsteşarlığınca yayımlanan Erciyes projesi tanıtım videosu;

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.