Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan AnadoluJet’in Bursa Erzurum, Bursa Trabzon direk uçak seferleri başladı.

Haftada üç gün karşılıklı olarak yapılacak olan AnadoluJet Bursa-Trabzon ve Bursa-Erzurum seferleri başladı. Yenişehir Havalimanında düzenlenen törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmenvatandaşlar katıldı.

004909735c5c6461f0778c0270064cbe

Erzurum ve Trabzon’dan saat 10.03’te kalkan uçaklar, saat 13.15’de Yenişehir Havaalanı’nda itfaiye araçlarından su takı ile karşılandı. Yolcuları, Bülent Arınç karşıladığı bazı yolcular ile sohbet etti. Karşılamada Erzurum Halk oyunları ile Bursa Kılıç Kalkan ekibi gösteri yaptı, ardından kurdele kesildi.

da8ba3e070e8e1b1f98771b5f5e506cd

Türk Hava Yolları’nın İkramları için Uçanlar Var

Türk Hava Yolları’nın son 50 yılda ortaya çıkartılan büyük bir başarı öyküsü olduğuna dikkat çeken Arınç, şöyle konuştu: “Türk Hava Yolları’nın başarısı bir destandır. Görevim gereği son yıllarda ülke dışına da ülke içinde de seyahatlerimi Türk Hava Yolları ile yapıyoruz. Asya’ya, Afrika’ya, Avrupa’ya gittiğimizde özellikle bu uçukları tercih ediyoruz. Kalite var, ikram var, pilotaj kalitesi var. Yabancılardan bu övgüleri duyunca daha mutlu oluyoruz. Afrika’dan Moskova’ya gitmek istiyorsa birisi önce Türk Hava Yolları ile İstanbul’a geliyor ardından Moskova’ya gidiyor. Yani birinci varış noktasını mutlaka İstanbul yapıyor. Neden, çünkü bir defa güleceksiniz belki ama ikramları bile o kadar lezzetli ki Türk Hava Yolları’nın ikramından almak için bile uçağa binen var kardeşim. Adam özellikle uzun hatlarda, Amerika, Singapur, Seul ya da Tokyo’da, bir de başına aşçı külahı giymiş aşçılar var. İstenen kalitede Fransız mutfağından İtalya mutfağına kadar ikram edenler var. Bu kalite demektir. İkincisi kabin memurları ve pilotlarımız çok iyi. Dördüncüsü de zaman zaman oluyor ama dakik ve rötarsız uçuyorlar. Hamd olsun kaza bela oranı da çok düşük.”

3e90cb60a9162a41abc35df55c3c50c5

İlk defa uçağa 1975 yılında bindiğini ve biletleri bile uzun süre sakladığını belirten Arınç, son 12 yıla kadar Türkiye’de uçaklara binmenin bir prestij meselesi olduğunu savundu. Arınç, “İnsanlar kartvizit bastırırlar uzun uzun yazarlar, şimdi bizim milletvekili aday adaylarımızın yaptığı gibi, adamın biri 40 sene evvel kart bastırmış, şunu yazmış, ‘Havagazı abonesi’ O zaman havagazı abonesi olmak bile paralı bir iş. Bu yetiyordu. Bizimkisinde ‘Bülent Arınç, Türk Hava Yolları yolcusu'” ifadelerini kullandı.

Yenişehir’den Erzurum ve Trabzon dışında illere de uçuşlar yapılabileceğini vurgulayan Arınç, şunları ifade etti: “Niye Erzurum’u koydu çünkü sadece Erzurum’a değil çevresine de kolaylık olsun diye. Bu  hatlar başarılı olursa emin olun başka hatları da koyacaklardır. Boş uçaklarla gidip gelmeyi insan istemez. Doluluk oranının yapılan işe uygun olması lazım.” Geçmişe dair bir anısını anlatan Arınç, Adana’ya uçakla gitmek istediği bir sırada, “Biletimizi almıştık ama bize fazladan bilet satmışız, sizi götüremeyiz dediler. Nasıl olur konferansa gitmem lazım. O zaman avukatım. Biri dedi ki size numara yapıyorlar. Aslında bir bakan, hadi adını da söyleyeyim, çok sevdiğim bir bakan Mehmet Keçeciler, o zaman Bayındırlık bakını, İzmir tarafında bir yere gelmiş, ailesiyle Ankara’ya döneceklermiş, bizim biletleri onlara vermişler. Bize de fazla bilet sattık diye götürmüyorlar. Biz kavga edince bizi de almak zorunda kaldılar ama bir kısmımız herhalde tabureye oturduk.”

Yenişehir’e Uçmuyorsa Singapur’a Uçmanın Ne Faydası Var?

“Dünya kadar uçağımız var” diyen Arınç, şöyle devam etti: “Yıllar önce 5 uçakla başlamışız, şimdi 200’e yakın noktaya uçuş yapıyoruz, milyonlarca yolcu taşıyoruz. İki şey beni çok duygulandırır. Birisi geçen yıl bir reklam, uçaklar havada uçarken, bir köyün çocukları uçağa el sallar ‘buraya gel’ diye işaret eder. Ama çocuklar inatçıdır, beyaz taşlar dizer lambalar yakarlar. Sonra uçaklar onu görür ve iner. Burası Iğdır Havalimanıdır. Bu ne kadar güzel bir reklamdır. Türk Hava Yolları Iğdır’a indirdiği gün çok sevindik. Ama Türk Hava Yolları’de çok büyük bir söz sarf etti. Dedi ki, “Eğer Iğdır’a uçmuyorsak, dünyanın her tarafına uçuyoruz ne fayda” dedi. Evet, biz bu lafı yakaladık ya, hadi bakalım Hamdi Topçu, “Bursa Yenişehir’e uçmuyorsan, Singapur’a uçmuşsun ne faydası var’ Kendi ağzı ile yakalandı. Muhteşem bir şey çünkü. Ben kendi ülkemde Türkiye’nin en büyük havaalanlarına uçmuyorsam Madagaskar’a uçmanın ne faydası var. Önce ülkemiz, milletimiz.”

aed836f4b0aeb6f880f9994490c669ef

Türk Hava Yolları Pilotlarına Övgü

İkinci olarak Türk Hava Yolları’nın Nepal’in Katmandu havaalanına uçuş yapıldığını ve pistten çıktığını, ancak kimsenin burnunun kanamadığı için çok mutlu olduğunu belirten Arınç, “Dünyada başka uçan buraya uçmuyor, biz uçuyoruz. Himalayalar Dünya’nın en yüksek yerine bizim Türk Hava Yolları yolları uçuyor ve Katmandu’ya iniyor. Zannediyorum burada teknolojik alt yapıda yok. Bizim pilotlardan başka kimse uçmuyor. Katmandu neresi deseniz bilinmez ama adamlar hedef koymuşlar uçuyorlar. Hepiniz övünebilirsiniz. Bunlar bizim gurur vesilemizdir. Biz şimdi Katmandu’da değil Yenişehir’deyiz. İnşallah bir iş icabı Trabzon ve Erzurum’a gidenlerle siftah yapıyoruz. Mesele sadece iş değil. Sıla-i rahim var. Şimdi sorsam bu da Osmanlıca bu ne diyeceksiniz. Çok önemlidir, sünnettir. Şimdi siz sıla-i rahim yapacaksınız. Erzurum’un bir fıkrası var. Çok değerli Erzurumlularımız var… Erzurum soğuktur. Bir gün eksi 45 dereceyi görmüş. Herkes şikayet ediyormuş, ‘bu kadar da soğuk olur mu?’ diye. İhtiyar bir nene, ‘olur olur’ demiş. Niye diye sorunca, ‘çünkü Erzurum sahapsız’ demiş. Şimdi Erzurum’un bir sahibi var. Bak Erzurum’a uçacağız. İnşallah emsali seferleri de yakın zamanda görelim, niye Van olmasın, Diyarbakır olmasın, Muş olmasın. Niye Balkanlar olmasın. Artık bunları konuşmanın zamanı geldi. 7 Haziran’a güzel bir bakacağız. 8 Haziran’dan sonra bunları konuşmaya başlayacağız gibime geliyor.” dedi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da 2023 yılında 460’ı aşkın uçakla dünyanın en büyük havayolları arasında yer alacaklarını dile getirdi.

10 Mart 2015 tarihinden itibaren Bursa-Trabzon (YEI-TZX) ve Bursa-Erzurum (YEI-ERZ) AnadoluJet uçuşları, haftanın 3 günü karşılıklı olarak gerçekleştirilecek.

YEI-TZX-YEI sefer bilgileri:

10 Mart-28 Mart
Sefer Numarası Parkur Günler Kalkış Varış
TK7367 TRABZON-BURSA PAZARTESİ, PERŞEMBE, CUMARTESİ 11:35 13:15
TK7368 BURSA-TRABZON PAZARTESİ, PERŞEMBE, CUMARTESİ 13:50 15:25
29 Mart-24 Ekim (Yaz Tarifesi)
Sefer Numarası Parkur Günler Kalkış Varış
TK7367 TRABZON-BURSA PAZARTESİ, PERŞEMBE, CUMARTESİ 12:05 13:45
TK7368 BURSA-TRABZON PAZARTESİ, PERŞEMBE, CUMARTESİ 14:20 15:55

YEI-ERZ-YEI sefer bilgileri:

10 Mart-28 Mart
Sefer Numarası Parkur Günler Kalkış Varış
TK7363 ERZURUM-BURSA ÇARŞAMBA, CUMA, PAZAR 11:30 13:20
TK7364 BURSA-ERZURUM ÇARŞAMBA, CUMA, PAZAR 13:50 15:35
29 Mart-24 Ekim (Yaz Tarifesi)
Sefer Numarası Parkur Günler Kalkış Varış
TK7363 ERZURUM-BURSA ÇARŞAMBA, CUMA, PAZAR 12:00 13:50
TK7364 BURSA-ERZURUM ÇARŞAMBA, CUMA, PAZAR 14:20 16:05
Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.