Esenboğa Havalimanına De-İcing apronu yapılıyor.Böylece uçakların  De-İcing işlemlerinin daha emniyetli olarak yapılması da sağlanmış olacak.

DHMİ internet sayfasından yapılan duyuruda,De-İcing apronu yapımı,inşaat,tesisat ve topraklama işleri dahil olmak üzere gerçekleştirilecek.

İşin teslimi  yer tesliminden itibaren 40 takvim günü olarak tespit edildi.

Söz konusu ihale  DHMİ  Başmüdürlüğü’nde ,11 Kasım 2014(yarın) saat:11.00’de açık ihale usulü yöntemiyle yapılacak.

De-İcing nedir?

Uçakların buzlanmaya karşı sefer öncesi “De-Icing” işlemi uygulanıyor. Uçaklar, sefer öncesinde pist başı yaptığında alkol ve glikozdan oluşan kimyasal maddeyle yıkanır.Alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yapılan “De-Icing” işlemiyle uçakların aero dinamik yapısı buzlanmadan kaynaklanabilecek olumsuzluklara karşı korunuyor. Sefere gidecek uçaklar, “De-Icing” işlemiyle buz çözücü özel sıvılarla yıkanıyor. Kanatlar ve gövde üzerindeki gizli buzlanmayı çözen alkol ve glikoz karışımı sıvı, uçağa forklift üzerindeki operatör tarafından püskürtülüyor.
Bu işlemle, uçağın özellikle kanat, motor, kuyruk ve gövdesi püskürtülen kimyasal karışımla buzlanmaya karşı korunuyor.
“De-Icing” işlemi hava durumuna göre kısa sürede özelliğini kaybettiği için bu işlem sefere gidecek uçakların yanı sıra seferden dönen uçakların üzerindeki kar ve buz kütlelerinin temizlenmesinde de kullanılıyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.