13 yıldan bu yana kaderine terk edilmiş eski Atina Uluslararası Havalimanı turistik bir mekana dönüştürülerek küllerinden doğmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde devlet tarafından özel bir konsorsiyuma satılan başkentin eski havalimanı ve komşu kıyı bölgesi 620 hektarlık bir alanı kapsıyor. Konsorsiyumu yöneten Lamda isimli grubun CEO’su Odisseas Athanassiou, bu alanın dünya çapında turistik bir mekan olacağını iddia ediyor: “Bu proje çök yönlü olduğundan dolayı Yunanistan’ı uluslararası turistik haritada en tercih edilen konuma sokabilir. Dünyanın bir çok yerinde yemyeşil turistik alanlar, deniz, sahil ve müthiş hava şartları mevcut. Yunanistan’da ise bunların hepsi var. Burada Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından birini yapmayı amaçlıyor, aynı zamanda denizcilik yaşamı üzerine bir müze ve Avrupa’nın en büyük parklarından ve Akdeniz’in en yüksek konut kulelerinden birini inşa etmeyi planlıyoruz. “

Bu alanın özelleştirilmesiyle ve özel konsorsiyumun burada yapmak istedikleri ülke için büyük iş imkanları sunabilir. Lamda developpement bu devasa projeye 7 milyar Euro’dan fazla yatırım yapma sözünü verdi.

Euronews Atina muhabiri Symela Touchtidou projeyle ilgili son durumu aktarıyor: “Eski havalimanının özelleştirilmesi ne hızlı ne de kolay oldu. Resmi temelin atılmasından bu yana tam otuz ay geçti. Dokuz şirket bu alanda çalışmakta istekliydi ancak sonuç itibariyle sadece bir tanesi çalışmalara başladı. Lamda şirket tarafından yönetilen konsorsiyumun ne zaman iş başı yapacağı henüz bilinmiyor. Bürokrasinin yine bir süre boyunca işleri geciktirme ihtimali çok büyük. “

Öte yandan, bu projeye karşı başlatılan engel ve karşı fikirler günden güne artmakta. Hellenikon-Argiroupoli bölgesi başkanı Kristos Kotzidis bu isyanın başını çekenler arasında ilk sırada yer alıyor. Arazi satışının çok düşük bir fiyata gerçekleştiği savunuluyor.

Hellinikon – Argiroupoli Bölge Belediye Başkanı Christos Kotzidis: “İnsanlar- sadece bu alandakiler veya Atina’dakiler değil- kimsenin lüks evlere, otellere, kumarhanelere veya dev alışveriş merkezlerine ihtiyacı yok. İnsanlar park alanları ve eğlenceli mekan arayışı içinde.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’da çoğu zaman büyük yatırımlar halk tarafından büyük bir şüphe ile karşılanıyor. Ancak işsizlik oranının yüzde 26’lara tırmandığı bu günlerde, bu devasa projenin Yunanistan’a 90 bin istihdam sağlaması bekleniyor.

Ekonomik ve Endüstriyel Araştırma Vakfı Genel Müdürü Nikos Vettas:” Yunan ekonomisi maalesef çaresiz bir şekilde üretken sermayeye ve iç talebin güçlenmesine muhtaç. Bu proje operasyonel olduğunda Yunan gayri safi yurt içi hasılasına yüzde 2 katkı sağlayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Çinli şirket Fosun ve Birleşik Arap Emirlikleri şirketlerini de bünyesinde bulunduran Lamda Development, Yunanistan’ın en zengin ailelerinden Latsis tarafından yönetiliyor.

Havalimanı ve kıyı bölgesinin kirası Yunan devletine 915 milyon Euro gelir sağlarken devlet bu bölgeyi 99 yıllığına kiraya verdi.

(Euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.