CAS’ın hizmetlerini durdurmasının ardından, 114 gündür hak mücadelesi veren 64 KTHY çalışanı bugün açlık grevine gitti.

Lefkoşa’nın göbeğinde, eski KTHY binasının önüne kurdukları çadırda açlık grevi başlatan 64 KTHY çalışanı adına “Kaybedecek bir şeyimiz kalmadı. Bir Allah’a borcumuz kaldı” diyen 64 KTHY sözücüsü Osman Yücelen, grevin süresiz olduğunu ve açlık grevine katılan insanların olası sağlık sorunlarından hükümetin sorumlu olacağını bildirdi.

Yücelen, “Bankalar peşimizde. Dairelerini devredenler, arabalarını satanlar, çocuklarını özel okuldan alanlar, nafakalarını ödeyemeyenler, ailelerde parçanmalar var. Bunu da bıraktım, devletten alacaklarımızı dahi alamadık. Sefalete mahkum olduk.Utanmadan 15 Kasım resepsiyonu yaparlar, milyonlarca TL harcarlar” şeklinde konuştu.

Yücelen, 7 Kasım’da Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile yaptıkları görüşmede, bu yıl devlete alınacak 365 kişinin içinde 69 eski KTHY çalışanının da “sözleşmeli işçi” statüsünde devlete alınacağını ifade ettiğini ancak bunu kabul etmelerinin söz konusu olmadığını kaydetti.

TDP’den açlık grevinde olan CAS çalışanlarına destek

Kıbrıs Postası’nda yer alan habere göre Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Başkanı Cemal Özyiğit,Kıbrıs Türk Havayolları’nın (KTHY) kapatılmasının ardından Cyprus Airport Services’te (CAS) işe başlayan ancak CAS’ın kapanmasıyla sokakta kalan 64 eski KTHY çalışanı adına açlık grevi başlatan 15 kişiyi ziyaret ederek, destek verdi.

Çalışanların, eski KTHY binası önünde kurduğu çadırı ziyaret eden Özyiğit ve beraberindeki heyet, dün başlanan greve destek belirtti. Özyiğit, “İşçi ve emekçi kardeşlerimizin onurlu direnişini selamlıyoruz” dedi.

Konuşmasında hükümeti eleştiren Özyiğit, Başsavcılığın raporu doğrultusunda, çalışanların haklarının sosyal devlet anlayışına uygun olarak verilmesi gerektiğini söyledi.

Özyiğit, çalışanların 120 gündür en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz duruma geldiklerini belirterek, “Bu bir yüzkarasıdır. Hükümeti protesto ediyorum” diye konuştu.

Cemal Özyiğit, “Açlık grevinde başlayanları onurlu bir şekilde saygıyla selamlıyorum. Sorun çözülünceye kadar onların yanındayız. Her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.