Etihad Havayolları, 2014 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 29 büyüme sağlayarak 1,8 milyar dolar gelir elde etti.

Büyümenin böyle ciddi bir oranda meydana gelmesinde, yaz aylarında yolcu ve kargo hacminde sağlanan yükselişin önemli etkisi oldu. Yılın üçüncü çeyreğinde 3,9 milyon yolcu taşıyan havayolu, bir önceki yıla oranla yolcu trafiğinde yüzde 30 artış yakalarken, aynı dönemde kargo trafiğinde yüzde 9 artış elde etti.

Yılın ilk dokuz aylık döneminde toplam 10,5 milyon yolcu taşıyan havayolu, bugüne kadarki en iyi dokuz aylık yolcu trafiğine ulaşmış oldu. Etihad havayollarını tercih eden yolcu sayısı artışı, koltuk kapasitesindeki artışın çok daha üzerinde gerçekleşti.

Eylül 2014 sonu itibarıyla Arz Edilen Koltuk Kilometre (AKK) değeri yıllık bazda yüzde 16 oranında yükselerek, 22 milyara ulaştı. Etihad havayollarının uçtuğu ya da uçacağını duyurduğu uçuş noktası sayısını 110’a yükselten şirket; yılın ilk yarısında Medine, Caypur, Zürih ve Los Angeles’ı; üçüncü çeyrekte ise Erivan, Perth ve Roma’yı uçuş ağına dahil etti ve aralarında Dublin ve Atina’nın da yer aldığı sekiz destinasyona gerçekleştirdiği uçuşların frekansını arttırdı.
Etihad havayolları üçüncü çeyrek içerisinde teslim aldığı üç uçak ile filosunu 105 uçağa çıkartmış durumda bulunuyor, yılın dördüncü çeyreğinde beş yeni uçak daha teslim almaya hazırlanan şirketin ilk Airbus A380 ve Boeing 787 uçakları Aralık ayında, yeni first, business ve ekonomi sınıfı kabinleriyle hizmete girecek.

Residence by Etihad hizmetini A380 uçağı ile vermeye başlayacak olan şirket bu hizmet ile yolcularına; oturma odası, ayrı yatak odası ve duş bölümüyle dünyanın ilk üç odalı özel kabinini sunacak.

Ortak uçuş ve öz sermaye ortaklıklarının 2014’ün ilk yarısında Etihad Havayolları’na getirdiği yolcu sayısı ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 41 arttı ve 1,1 milyona ulaştı. Şirketin ortaklıklarının sağladığı gelir 352 milyon doları olarak gerçekleşti ve toplam yolcu gelirinin yüzde 27’sini oluşturdu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.