Kaza araştırmacılarına göre 10 Mart’ta Etiyopya’da kalkışından yaklaşık altı dakika sonra düşen uçak ile 29 Ekim 2018’de Endoneyz’da düşen Boeing 737 MAX 8 uçaklarının kazaları MCAS sistemindeki hatadan kaynaklanıyor.

157 kişinin hayatını kaybettiği kazadan pilotun son anlarda uçağın burnunu kaldırma çabaları içerisinde “Kaldır, kaldır” dediği kayıtlara geçti. Etiyopya Hava Yolları’na ait Boeing 737 MAX 8 uçağının 10 Mart’ta Addis Abada-Nairobi seferinde düşmesine dair yeni detaylar ortaya çıktı.

Amerika’da yayın yapan The Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre uçak sadece 137 metre yükseldikten sonra burnu aşağı doğru indirmeye yönelik komut vermeye başladı. Gazete bu iddiasını kaza araştırmacılarına yakın bir kaynağına dayandırdı.

Gazetede yer alan haberde uçağın pilotlarından Ahmet Nur Muhammet’in uçağın uçuş seviyesini korumaktaki güçlükler nedeniyle Addis Abada Hava Trafik Kontrol merkezine yaptığı bildirimde uçuş kontrol sisteminde problem olduğunu ifade ettiği belirtilirken ayrıca pilotlardan birinin çarpışmadan saniyeler önce uçağın burnunu kaldırma çabası içerisindeyken “Kaldır, kaldır” dediği kayıtlara geçti.

The Wall Street Journal’da yer alan habere göre kaza araştırma ekibi 10 Mart’ta meydana gelen kazaya ilişkin öncül sonuca ulaştı. Buna göre MCAS olarak bilinen ve Boeing 737 MAX uçaklarının yapısal stall durumuna girmesini önlemesi gereken sistemdeki hata kazanın birincil sorumlusu konumunda.

Kaza araştırmacıları elde edilen sonucun tamamen kara kutulardan elde edilen verilere dayandırıldığını belirtirken geçtiğimiz Ekim ayında Endonezya’da meydana gelen uçak kazasının ön raporu da aynı sonuca ulaşmıştı.

Dünya genelinde Boeing 737 MAX uçakları yere indirilirken kaza nedeniyle hem çok uluslu araştırma yürütülürken hem de Amerika Birleşik Devletlerinde Boeing şirket ve ABD Federal Havacılık Kurumu’na yönelik olarak uçağın sertifikasyon süreciyle ilgili olarak soruşturma yürütülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.