Malezya Havayolları uçağının vurulması Amerikan Federal Havacılık Dairesini harekete geçirdi.

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA) Malezya Havayolları’nın Amsterdam- Kuala Lumpur seferini yapan MH17 sefer sayılı Boeing 777 uçağının Ukrayna’nın Doğu’sunda vurulması üzerine harekete geçti. FAA 18 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri merkezli havayollarının uçuşlarında kullandıkları bazı hava sahaları için uyarıda bulundu.

Bazı hava sahalarını uçuşa kapatan FAA, bazı hava sahalarını ise potansiyel tehlikeli olarak tanımladı.

FAA tarafından uçuşa yasak ilan edilen hava sahaları;

Etiyopya: Etiyopya hava sahasının 12 derece Kuzey enleminin, kuzeyinde kalan hava sahası uçuşa yasak alan olarak ilan edildi. Bu bölgede ilan edilen yasakla ilgili olarak Etiyopya Hava Kuvvetlerine ait hava araçlarıyla karşılaşma riskinin bulunduğu açıklandı.

Irak: Irak hava sahasında 20 bin feetin altındaki operasyonlar yasaklanırken, iniş kalkış hattında dikkatli olunması konusunda uyarıda bulunuldu.

Libya: Son olarak Trablus havaalanında yoğunlaşan çatışmalarla birlikte tüm Libya hava sahası ve Nijer ve Çad’ın kuzeyindeki küçük bir alan uçuşa yasaklı bölge olarak tanımlandı.

Kuzey Kore: Uzun yıllardır devam eden yasaklama tekrarlandı.

Somali: Somali hava sahasında 20 bin feetin altındaki operasyonlar yasaklanırken, iniş kalkış hattında dikkatli olunması konusunda uyarıda bulunuldu.

Ukrayna: Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi sonrası açıklanan uçuşa yasaklı hava sahasına ek olarak, 17 Temmuz’da düşürülen MH 17 sefer sayılı Malezya Havayolları uçağının düşürüldüğü Doğu Ukrayna hava sahası da uçuşa yasaklı bölge ilan edildi.

FAA tarafından potansiyel riskli olarak açıklanan hava sahaları;

Afganistan, Kongo, Mısır- Sina yarım adası, İran, Kenya, Mali, Suriye ve Yemen hava sahaları güvenlik açısından potansiyel riskli bölgeler olarak açıklandı.

zones

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.