ABD’nin Federal Havacılık Yönetimi, insansız hava araçlarının (İHA) uçurulmasına yeni kurallar getiriyor. Bu kurallar sadece ABD ile de sınırlı kalmayacak.

Son dönemde gözünüz minik quad-copter’lere gidiyor olabilir. Bu minik insansız hava araçları ile havadan video çekimi yapabilir, arkadaşlarınızla yarışlar düzenleyebilir, çevrenizi keşfedebilirsiniz. Üstelik fiyatlaırnın giderek düştüğünü de unutmamak lazım. Dolayısıyla yakında, sürekli tepemizde dolaşan yüzlerce İHA ile yaşamaya alışmamız gerekebilir.

ABD’nin Federal Havacılık Dairesi de bu sorunu fark etmiş olacak ki, İHA kullanımına dair belli kurallar oluşturmak için kolları sıvadı. Özellikle Amazon, Google gibi şirketlerin, ticari faaliyetleri için binlerce İHA kullanmaya hazırlanması, bu kuralları bir zorunluluk haline getiriyordu.

ag+drone

FAA’nın üzerinde çalıştığı yeni kurallara göre, ticari insansız hava araçları artık 120 metreden daha yüksekte uçurulamayacak. Bu şekilde, İHA’nın kullanıcının görebileceğinden yükseğe çıkarılması önlenmiş olacak. Ayrıca İHA’ların sadece gündüz saatlerinde uçurulmasına izin verilecek. Gece karanlığında İHA havalandırmak yasaklanacak. eğer bu kural hayata geçerse, Amazon’un “Online satın al- anında kapında” mantığı ile hayata geçirmeye çalıştığı Amazon Prime servisinde, online satılan ürünün depodan İHA ile alınıp doğrudan kullanıcının kapısına indirilmesi planı, geceleri işlemeyecek. Akşam alışveriş yapan Amazon Prime müşterileri, ürünlerini teslim almak için sabahı beklemek zorunda olacak.

FAA, 25 KG ve altındaki ağırlığa sahip İHA’lar için ayrı, 25 KG üstü İHA’lar için ayrı bir kurallar grubu oluşturacak zira büyük İHA’lar artık bir helikopter veya uçak gibi büyük bir hava taşıtı olarak kabul edilebiliyor. Dolayısıyla onlar için ayrı bir kural grubunun hayata geçmesi gerekecek. FAA’nın yeni kurallarının 2014 son bulmadan hayata geçmesi bekleniyor. Yani yılbaşında hediye olarak alınan mini İHA’ları artık bağlayıcı kurallara uyarak uçurmak mümkün olacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.