Düşük maliyetli hava yolları ve daha ucuz bilet adına daha az hizmet sunan hava yollarının ciddi pazar paylarına ulaştığı günümüzde hala müşterilerine ücretsiz hizmetler sunan hava yolları var.

Koltuk döşemelerinin yıprandığı, koltuk arkası sehpaların kırık olduğu hatta uçak içinde tuvaletlerin dahi ücretlendirilmesini konuşan hava yollarının yanında hala fark yaratanlar var. Bazı hava yolları, eski alışkanlıklardan vazgeçmiyor ve yolcularına uçak içi ve dışında kendilerini özel hissettirecek hizmetler sunmaya devam ediyor. Fark yaratanların arasında kimler mi var?  İşte USAtoday tarafından hazırlanan fark yaratanlar listesi;

Türk Hava Yolları;

Türk Hava Yolları, fark yaratan hava yolları listesinin başında yer alıyor. Müşterilerine sunduğu hizmetlerin çeşitliliği ile dikkat çeken şirket Dünya’nın en çok noktasına uçarken geleneksel Türk tatlarını da müşterileri ile buluşturuyor. Türk Hava Yolları’nın en çok dikkat çeken hizmeti arasında yolcularına ikram edilen Türk kahvesi ve Türk lokumu ikilisi geliyor. Bu hizmete uluslararası uçuş yapan ekonomi sınıfı yolcuların da dahil olması ise diğer birçok şirkete göre en geniş hizmet olarak fark yaratıyor. Ayrıca Türk Hava Yolları’nın Business Class ve üstü yolculara sunduğu uçan şef hizmeti ise bu sınıfta yaratılan en büyük fark konumunda.

Emirates;

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Emirates’in farkı ise çocuk yolculara sağladığı hizmetler. Emirates çocuk yolcular için hazırladığı oyuncak, battaniye gibi özel eşyalar ile küçük yolcular için büyük farklar yaratıyor.

Singapur Hava Yolları;

Uzakdoğu’nun gözde hava yolu şirketlerinden Singapur Hava Yolları kabin içi eğlence sistemi ile fark yaratıyor. Singapur Hava Yolları kabin içi eğlence sistemi sahip olduğu özellikler ile yolculara farklı deneyimler yaşama imkanı sunuyor. Özellikle 3D oyunları barındıran sistem yolcuların uzun menzilli yolculuklarda sıkılmasını önlemeye çalışıyor. Ayrıca kabin içi eğlence sistemi üzerinden dil eğitimi, haber takibi ve kitap okumak da mümkün.

ANA;

Japon Hava Yolu şirketi All Nippon Airways, yolcularına gökyüzünde kısa bir uzak doğu deneyimi sunuyor. ANA, birinci sınıf yolcularına sunduğu aroma terapi kartları ile rahatlamalarına yardımcı olmaya çalışıyor. İki çeşit kart sunan hava yolu devamlı kokabilen ya da kokusunu daha kısa süreli fakat tekrarlı olarak sunabilen kartlar dağıtıyor.

EVA

EVA Hava Yolları;

EVA hava yolları, filosundaki uçaklara uyguladığı “Hello Kity” temasını kabin içerisinde de yolcularına sunarak eğlenceli ve farklı bir deneyim vaat ediyor. Kabin içi eğlence sistemini de uçağın dış görünüşü gibi “Hello Kity” teması ile oluşturan hava yolu yolcularına farklı bir deneyim sunuyor.

Porter Hava Yolları;

Kanada merkezli Porter hava yolları ise yolcularına havalimanlarında sunduğu lounge hizmeti ile fark yaratmaya çalışıyor. Toronto, Ottawa ve Newark’da bulunan özel salonları ile yolcularına ücretsiz gazete, kablosuz internet, çeşitli içecekler ve aperatif yiyecekler sunan hava yolu yolculuğa başlamadan bile yolcularına özel olduklarını hissettirmeye çalışıyor.

Hawaiian Hava Yolları;

Hawaii merkezli şirket, uçuş boyunca Hawaii’de olduğunuzu hissettirmeye çalışıyor. Hawaii’ye özgü yiyecek ver içeceklerin servis edildiği uçuşlarda ikramlar genellikle Hawaii’ye özgü özel kokteyllerden oluşuyor.

Virgin Atlantic;

Üst sınıf yolcularına sunduğu kabin içi bar ve eğlence sistemi ile fark yaratan şirket, kabin içinde yolcuların ayaklarını uzatarak rahat bir yolculuk geçirmesini sağlamaya çalışıyor. 35,000 feet yükseklikte hizmet veren bar, hava yolu şirketleri içerisinde gerçek manada bar hizmeti veren tek hizmet.

JetBlue;

JetBlue hava yolları yeni premium hizmeti ile daha geniş bir alanda daha çok hizmet sunmaya çalışıyor. İkramların boyutlarını büyüten şirket, tam şişe şarap servisi gerçekleştiriyor. Kadın ve erkek yolcular için özel olarak hazırlanmış bakım ve temizlik kitlerini de yolcularına sunan şirket sunduğu hizmetler ile fark yaratıyor.

Qantas;

Avustralyalı şirket yolcularına sunduğu kabin içi servis tercihi hizmeti ile fark yaratıyor. Premium ve Business sınıf yolcularına yolculuğa 12 saat kalana kadar özel yemek siparişi verme imkanı sunan şirket gökyüzünde bile istediğiniz yemeği yemenizi sağlamaya çalışıyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

  1. Hepsi güzel hava yolu şirketleri fakat Turkish Airlines bambaşka göz alıyor sanki 😀 İkramları ve bilet fiyatlarıyla dünyanın Turkish delight’ı!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.