Fecr-i Libya Kuvvetleri’nin Libya’daki Uluslararası Trablus Havaalanı’nı tamamen ele geçirdiği bildirildi.

Libya ordusuna bağlı Merkez Kalkan Kuvvetleri sözcüsü Ahmed Hediyye, Libya Devrimci Operasyonlar Odası öncülüğünde “Fecr-i Libya Kuvvetleri” adı altında birleşen Trablus ve Misrata merkezli devrimci grupların, havaalanında kontrolü sağladığını, havaalanı yakınlarındaki stratejik “En-Nakliyye” kampını da ele geçirdiğini ifade etti.

Fecr-i Libya Kuvvetleri geçtiğimiz aydan bu yana, havaalanını kontrol altına alabilmek için Zintan merkezli el-Ka’ka ve es-Savaik grupları ile çatışıyordu.

LİBYA’DAN BMGK’YA ACİL MÜDAHALE ÇAĞRISI

Libya Meclisi’nin, sivillerin korunması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) acil müdahale çağrısı yaptığı bildirildi.

Libya milletvekili İbtisam Abdulhafiz, Libya Meclisi’nin yapmış olduğu çağrının BMGK’ya ulaştığını, ancak konuyla ilgili kararın ne zaman alınacağını bilmediklerini söyledi.

Abdulhafiz, milletvekillerinden oluşan heyetlerin Libya’nın içinde bulunduğu durumu anlatmak için bazı ülkelerin başkentlerine ziyarette bulunacağını kaydetti.

Libya Meclisi, 13 Ağustos’ta düzenlenen oturumda, devlet kurumlarının ve sivillerin korunması için uluslararası müdahale teklifini oylamaya sunmuş, 124 milletvekilinden 111’i evet oyu kullanmıştı.

(trthaber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.