İspanyol hava yolları Iberia, İsrail’e inen bir uçağın pilotunun “Filistin’e iniş yaptık” şeklindeki anonsu hakkında şikayet gelmesi ardından soruşturma başlattı.

Uçak yolcuları, pilotun anonsu İspanyolca yaptığını, ardından İngilizce sadece “inmek üzere olunduğunu” söylediğini, Filistin veya İsrail’e değinmediğini belirtti.

Bir Iberia sözcüsü, uçak mürettebatının olayla ilgili olarak sorguya çekildiğini kaydetti ve “herhangi bir yanlış anlama” dolayısıyla özür diledi.

Sözcü, BBC’ye yaptığı açıklamada “Milliyetleri, ırkları veya dinleri ne olursa olsun müşterilerimizi gitmek istedikleri yere güvenli bir şekilde götürmeyi amaçlayan bir havayoluyuz” dedi.

İsrail medyasına göre olay Iberia Havayolları’na ait 3316 sefer sayılı uçağı dün Tel Aviv’in Ben-Gurion havaalanına yaklaştığı sırada meydana geldi.

İsmi yalnızca Lior olarak verilen bir İsrailli yolcu, İsrail’in 2. Kanal’ına yaptığı açıklamada “Şok geçirdik. Niye böyle birşey söyledi anlamıyorum. İsrail devletinde yaşıyoruz ve İsrail demesi gerekirdi. İngilizce konuşurken boş bulunup aynı şeyi söylemedi, kasıtlı davrandı.” dedi.

Bir diğer yolcu da, Iberia havayollarına şikayet mektubu yazarak “Ailem ve ben son derece rencide olduk. Kesinlikle kabul edilebilir birşey değildi bu ve şirketinize zarar verdi.” dedi. (BBC Türkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.