Filistin’de İsrail engeline takılan havacılık sektörü, kurulması muhtemel Filistin devletine hazırlık olması için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Uçak harekat memuru Filistinli Üsteğmen Fadi Ebu Ayn ve çalışma arkadaşları, helikopterlerin olmadığı heliport da görev yapmaya devam ediyor. Memurların üniformalarını giyerek olmayan helikopterlerin yer hizmetini sağlamak için özel araçlar kullandığı heliportta, bir kule, misafir odası, polis araçları ve sivil savunma ekipleri için özel park yeri bulunuyor.Cezayir’de havacılık fakültesinden mezun olan Ebu Ayn, daha önce Ramallah’ta Ürdün uçaklarının inişi için de görevi yaptığını ve bir gün Filistin uçaklarına yer hizmetleri sağlamayı hayal ettiğini dile getirdi.

 

“Arkadaşlarım ve ben bu görevi layıkıyla yerine getirme konusunda gerekli birikime sahibiz” diyen Ebu Ayn, imkanların kısıtlı oluşuna, İsrail’in kablosuz cihaz kullanımını engellemesine rağmen iniş sırasında olabilecek herhangi bir olağanüstü durumu farkedebilme ve sivil savunma ekipleri yoluyla doğrudan müdahale edebilme kabiliyetine sahip bulunduğunu söyledi.

 

Filistin polis havacılık müdürü Muhammed Abdullah da polis havacılığın karşılama ve uçakların inişi için eğitimli olduğunu kaydetti. Mühendis ve teknik uzmanlarla çalıştıklarını ifade eden Abdullah, helikopter bulunmamasına rağmen Filistin devleti kurulduğunda hazırlık olması amacıyla polis havacılığın görevini sürdürdüğünü belirtti.

 

Ramallah, Beytullahim ve Cenin’de olmak üzere 3 heliport bulunduğunu, Nablus, Tulkerem, El-Halil ve Eriha’da da heliport inşa hazırlığında olunduğunu kaydeden Abdullah, bu alanda karşılaştıkları sıkıntılara ilişkin, İsrail’in Filistin uçaklarının Batı Şeria’ya girişine izin vermediğini ve gerekli teçhizatın teminine engel olduğunu söyledi. Bu çerçevede Rusya’nın Filistin yönetimine göndereceği 2 helikopterin İsrail engeline takıldığını ve izin vermesi durumunda ancak teslim alabileceklerini kaydeden Abdullah, havacılık alanında Türkiye-Filistin işbirliği için çağrıda bulundu. Polis havacılığında 25 personelin görev yaptığını belirten Abdullah, uçakların temini durumunda personel sayısını arttırabilecek yeterliliğe sahip olduklarını ifade etti.

 

Aksa İntifadasının patlak vermesinin ardından 2001 yılında Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat’ın 3 helikopterini tahrip eden ve Gazze Havaalanını bombalayan İsrail, Filistin yönetimine helikopter temini için izin vermiyor. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise helikopter olmaması nedeniyle şehirler arası seyahatlerinde ve Ürdün ziyaretlerinde kara yolunu kullanıyor.

(Gazete Star)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.