İngiliz gazetesi The Independent’ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, son 20 gündür Türkiye’den Suriye’ye, tanımlanamayan hava araçları ile gece uçuşları yapıldığını öne sürdü.

BBC’nin aktardığı haberini Suriyeli askeri kaynaklara dayandıran Robert Fisk, konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Merak uyandıran bir biçimde, Suriye askerlerinin keşif ekipleri şafak vaktinde geri döndüklerinde, tanımlanamayan bir hava aracının gece saatlerinde Türkiye’den Suriye hava sahasına girip doğuya doğru uçtuğu haberini verdi. Bu durum 20 gün önce başlamış. Söz konusu araçların -insansız hava aracı da olabilir, uçak da- Amerika’ya ait olup olmadığını bilmiyorlar; gündüz ya da gece bu uçaklardan yapılan bir hava saldırısı da duyulmamış. Ancak subaylar, isyancıların eline son zamanlarda TOW cinsi tanksavar silahlar geçtiğinden bahsediyor.”

Haberde bu isyancı grupların Suriye’nin Akdeniz kıyısına büyük bir saldırı için “yoklamalar yapan” IŞİD yanlısı ya da IŞİD’den esinlenen İslamcılar olduğu iddia ediliyor.

Robert Fisk, Suriyeli subayların kendisine gösterdiği bir güdümlü füze parçasında füzenin Amerikan yapımı olduğuna dair, seri numarasına kadar uzanan kanıtları bulunduğunu da yazmış.

Subaylara göre 26 Eylül’de atılan bu füze, kumun altına saplandığı için binlerce parçaya bölünmemiş.

Eagle-Piche IND tarafından yapılan füzenin seri numarasını da paylaşan Fisk “Suriyeliler, 1989 yapımı olduğu sanılan bu silahın nasıl olup da İslamcıların eline düştüğünü bilmiyor. Ancak Amerikalıların bunu bulması zor olmasa gerek.” diyor.

“İslamcılar Amerikan silahlarını nasıl aldı?”

Yazı şöyle devam ediyor:

“İslamcılar bu Amerikan silahlarını nasıl aldı? Uluslararası silah piyasasından mı? Ya da Amerikalıların verdiği silahları en yüksek fiyatı verene satan ‘ılımlı’ isyancılardan mı?”

“Telsize takılan Türkçe konuşmalar”

Suriye askerleri, The Independent muhabirine muhaliflerin telsiz konuşmalarıyla ilgili bilgi de verdi. Buna göre, ‘radyo dalgaları çoğu Suriyeli olan Türkmenlerin ve bazı başka Türk aksanlarıyla konuşan kişilerin sesiyle dolu. Bu kişiler çoğunlukla takviye kuvvet veya silah istiyor.‘

“IŞİD, diğer grupları yutacak”

Robert Fisk yazısının devamında Çeçen komutan Müslim el Şişani liderliğindeki bir grubun düzenlediği intihar saldırısını anlatmış.

Fisk’in konuştuğu Suriyeli kaynaklar, bölgede Türkmen, Mısırlı, Libyalı, Tunuslu, Faslı, Körfez ülkelerinden gelme çok sayıda İslamcı grup olduğunu ve bunların birbirini “balinalar gibi” yuttuğunu belirterek, büyük bir grubun gelip bu ufak yapılanmaları tek çatı altında toplamasının an meselesi olduğunu söylüyor.

Robert Fisk “Açık açık söylemeseler de bu büyük grup da Arapça adıyla DAİŞ, yani IŞİD olacak herhalde.” diyor.

(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.