Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Rusya’nın sipariş ettiği iki Mistral tipi savaş gemisinin hiçbir zaman Rusya’ya teslim edilmeyebileceğini söyledi.Ukrayna’daki durum değişmedikçe gemilerin Rusya’ya gönderilmesinin söz konusu olmayacağını ifade eden Jean-Yves Le Drian, “Ruslar bunu anlamalı” dedi.Bununla birlikte Rusya’nın Fransa Büyükelçisi Aleksandr Orlov, Fransa’nın Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, ülkesinin Fransa’nın savaş gemilerini teslim etmesi veya masrafları tazmin etmesi olsun her iki durumda da memnun olacağını kaydetti.

Rusya ile Fransa 2011 yılında 1,2 milyar Euro karşılığında Rus Donanması için iki tane Mistral tipi helikopter gemisi yapımı için anlaşma imzaladı. Mistral sınıfı gemiler Fransa’nın NATO standartlarında üye ülkeler için geliştirdiği, 16 helikopter, 4 çıkartma gemisi, 60 zırhlı araç ve 900 askeri aynı anda taşıyabilen modern savaş gemileri.

Daha önce Fransa hükümetinin, Rusya’ya Mistral tipi savaş gemisi satışını askıya almaya karar verdiği bildirilmişti. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, 24 Kasım tarihinde yaptığı açıklamada ise ülkesinin Rusya için inşa ettiği savaş gemisinin teslimatı konusunda koşulların uygun olmadığını kaydetmişti. (QHA )

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.