Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransız uçaklarının Suriye’de IŞİD mevzilerini vurmak için hava operasyonuna katılma kararı aldıklarını açıkladı. Fransız keşif uçaklarının bugünden itibaren keşif uçuşlarına başlayacağını söyleyen Hollande, bu uçuşlardan toplanacak istihbarat çerçevesinde Fransız savaş uçaklarının IŞİD’i bombalayacağını kaydetti.

Hollande, Elysee Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında, bugüne kadar izledikleri Suriye politikasında değişiklik yaptıklarının sinyalini verdi. Artan göçmenler, Suriye’de dört buçuk yıldır devam eden ve ülkeyi yok olma noktasına getiren savaşın uzaması, Batı’nın kurmaya çalıştığı Özgür Suriye Ordusu projesinin çökmesi ve IŞİD’in giderek bölgede elini güçlendirmesi, bütün bunların bir sonucu olarak da göçmenlerin Avrupa kapılarına dayanması, Fransa’nın Suriye politikasında değişikliğe yol açtı.

“Esat rejiminin işine yarar” kaygısıyla koalisyon güçlerinin Suriye’deki hava operasyonuna katılmayan ve yalnızca Irak’taki mevzileri bombalayan Paris hükümeti, Suriye’yi de bombalama kararı aldı. Hollande, böylece Esat’ın gitmesini “askeri bir operasyonun ön koşulu olarak koyma” politikasından da vazgeçti. Hollande, “Suriye’de siyasi çözümden yanayız. Suriye rejimi ve devletiyle görüşmeye hazırız. Ancak Ancak Başar Esad’ın gitmeli” dedi. Hollande, operasyon kararının bölge ülkeleri, İran ve Rusya ile görüşülerek alındığının da altını çizdi.(Amerikanın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.