Rusya Devlet Başkanı’nın askeri işbirliğinden sorumlu Yardımcısı Vladimir Kojin, Mistral tipi helikopter gemileri konusunda Fransa ile yürütülen müzakerelerin tamamlandığını, teslim edilmeyen gemiler için tazminat miktarı ile tarihlerin belirlendiğini açıkladı.

Vladimir Kojin, “Görüşmeler tamamlandı, yapılacak ödemelerin miktarı ve tarihleri belirlendi. Umarım, sözleşmenin feshine ilişkin anlaşma en kısa sürede imzalanır ve Fransa’nın bize ödeyeceği tazminatın miktarı açıklanır” dedi.

MİSTRAL KRİZİ

İki ülke arasında 2012 yılında yapılan anlaşmaya göre, Fransa’nın Rusya’ya Mistral tipi iki helikopter taşıyıcı gemi yaparak teslim etmesi gerekiyordu.

Maliyetlerinin toplam 1,2 milyar euro olduğu bilinen gemilerden birinin anlaşma gereği 2014, diğerinin ise 2015’te teslim edileceği açıklanmıştı. Ancak Fransa, Ukrayna politikasını gerekçe göstererek, gemilerin Rusya’ya teslimatını askıya almıştı.

Son birkaç aydır iki ülke temsilcileri, gemilerin akıbetini belirlemek için müzakereler yürütüyordu. Sonunda, Fransa’nın gemiler için aldığı parayı iade etmesi kararlaştırıldı. (Sputnik Türkiye)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.