Fransız petrol devi Total’in Başkanı Christophe de Margerie ve 3 mürettebatın Moskova’da hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili Rusya ve Fransa soruşturma başlattı.

Fransa Sivil Havacılık Bürosu’ndan (BEA) yapılan açıklamada Moskova’ya araştırma yapmak üzere üç kişinin gönderildiği bildirildi. Bu arada kaza yapan özel uçağın kara kutusunda incelemeler yapılıyor.

Rusya tarafında ise Devlet Başkanı Putin’in doğrudan görevlendirdiği soruşturma komitesi, kazaya neden olan kar temizleme aracı sürücüsünün alkollü olduğunu iddia etti.

Kazanın nedenine ilişkin senaryolar arasında kontrol kulesinin kar temizleme aracını yanlış yönlendirmesi, kötü hava şartları ve pilot hatası öne çıkıyor.

Rus Soruşturma Komitesi sözcüsü Vladimir Markin havaalanı çalışanlarının görevlerini ihmal ettiğini vurguladı: “Şu anda olay biraz daha aydınlatıldı. Kaza kötü talihten ortaya çıkan bir trajedi değil. Havaalanı çalışanları bize durumu bu şekilde aktarmaya çalışıyor. Fakat burada, çalışanlar tarafından suç teşkil eden bir ihmal var.”

“Büyük Bıyık” lakaplı de Margerie için iş arkadaşları Total’in Paris’teki genel merkez binasında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. 63 yaşındaki de Margerie üniversite diplomasını aldığı 1974 yılından bu yana Total için çalışıyor. “Büyük Bıyık” 2010 yılında şirketin genel başkan konumuna yükselmişti.(euronews)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.