TAV’IN  NEDEN TEKLİF VERMEDİĞİ  MERAK KONUSU…

Batı Trakya Türklerinin yayın organı Azınlınkça’nın haberine göre turizmin son yıllarda Yunanistan’da büyük patlama yapması üzerine taşra havalimanları da yatırımcılar için cazip hale geldi.

Her yıl Yunanistan’a gelen turistlerin yaklaşık %70’i ülkeye bu havalimanlarından giriş-çıkış yapıyor.

Alman Fraport şirketi Bloomberg haber ajansı aracılığıyla TAIPED’in 14 havalimanı için açtığı ihaleye bağlayıcı teklif sunacağını duyurdu.

FRAPORT NEYİ AMAÇLIYOR?

Fraport’un Yunan havalimanlarıyla ilgilenmesi nedeni olarak ise Frankfurt Havalimanı’nı idare eden şirketin uçakların Brezilya, Portekiz ve Türkiye’de kullanabileceği büyük tesisleri kontrolü altına almayı başaramaması olduğu iddia ediliyor.

Taşra havaalanları için Mitilineos Grubuna ait METKA, Ellaktor-Vinci ortaklığı, Arjantinli Corporacion America, Uluslar arası Atina havalimanı, Advert, Aeroports De La Cote d Azur, J&P Avaks-Zurich Airport ortaklığı ve Kopelozuz Grubu ile birlikte Fraport’un teklif sunmaları bekleniyor.

HANGİ HAVALİMANLARI SATILIYOR?

Yatırımcıların aynı zamanda havalimanlarını yenilemek için, 200 milyon euro’luk yatırım yapmaları tahmin ediliyor.

TAIPED’in özelleştirdiği 14 havalimanı arasında Kavala, Aktio, Kefalonya, Zakinthos, Kerkira, Selanik, Hanya, Kos, Mikonos, Rodos, Skiathos, Santorini, Midilli ve Samos havalimanları yer alıyor.

Hanya, Kerkia, Kos, Selanik ve Rodos havalimanlarında her yıl ortalama 13 milyon yolcunun geçtiği açıklandı.

Bu havalimanları için ise yenileme çalışmaları sebebiyle 100 milyonun üzerinde bir yatırım yapılması tahmin ediliyor.

2013 yılı verilerine göre yılda ortalama 4 milyon kişinin kullandığı Aktio, Kavala, Midilli, Mikonos,Samos, Santorini, Kefalonya, Zakinthos havalimanları için 95 milyon Euroluk yatırım gerektiği öngörüler arasında.

Bu havalimanlarının dev yatırımcıların ne derecede ilgilendirdiği ise bağlayıcı tekliflerin sunulacağı 30 Eylül tarihinde gün yüzüne çıkmış olacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.