Urfa’nın sahipsiz olduğunun bir göstergesi Şanlıurfa GAP Havalimanında yaşanıyor. Şanlıurfa’da kar yağışıyla birlikte uçak seferleri bir bir iptal edilirken GAP Havalimanı meydanında kar temizleme zaafiyet yaşandığı ortaya çıktı.

Bölgede aynı hava şartlarının yaşandığı Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır ve hatta Kars’taki  havalimanındaki pistte bile kar temizliği sorunsuz yapılırken Şanlıurfa GAP Havalimanında özellikle gece saatlerinden itibaren pist temizliği yapılmadığı iddia edildi.

BU GİDİŞLE UÇAK SEFERLERİ AZALABİLİR

Pisteki bu soruna Türk Hava Yolları katlansa da Pegasus ve Onurair gibi ticari düşünen şirketlerin operasyonel aksaklıkları gerekçe gösterip seferlerini durdurabileceği yada sefer sayısını azaltma yoluna gidebileceği ihtimali ileri sürülüyor.

UÇAKLARIN YAKIT MASRAFLARI ARTIYOR

Pisteki temizlik sorunundan dolayı bugün sabah İstanbul dan gelen uçağın havada 2 saat tur attıktan sonra iniş yaptığı öğrenildi. Uzmanlara göre bunun yakıt maliyeti ve ayrıca Urfa için ayrılan süre uzadığı için havayolu şirketini ciddi zarara uğratıyor.

GİDİŞ DÖNÜŞ 4 SAATTEN 8 SAATE ÇIKIYOR

İstanbul’dan Urfa ya gelen bir uçak gidiş-dönüşte 4 saat hava kalacağı yerde pisteki gece kar temizliği yapılmadığı için 8 saat havada kalıyor. Bu da Urfa’dan dönüş  sonrası yapacağı seferi yapamamasına neden oluyor.Böyle olunca da özel şirketler için çok ciddi maliyetler oluşturuyor.

BAŞARILI OLMAYAN BÜROKRATLAR GÖREVDEN ALINACAK DENİLMİŞTİ

Bu arada bazı havalimanı yöneticilerinin arkasında siyasilerin olmasından dolayı havaalanının gece  temizlenmediği iddia edildi. Oysa Şanlıurfa Milletvekili Bakan Faruk Çelik başarılı olmayan bürokratların görevden alınacağını dile getirmişti (Şanlıurfa)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.