Gaziantep Havalimanı’nın yolcu sayısında geçen yıla göre yüzde 19, uçuş sayısında ise yüzde 11 oranında artış yaşandı. Gaziantep Havalimanı yolcu trafiği ile Türkiye’de 8. sırada yer alıyor. Gaziantep’in uçuş kapasitesinin artması ile birlikte 7. sırada yer alan Trabzon’u geçmesi bekleniyor

GAZİANTEP’İN CAZİBESİ ARTIYOR

Gaziantep Havalimanı her geçen gün artan uçak ve yolcu trafiği ile bölgenin en önemli merkezlerinden biri haline geldi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) istatistiklerinden derlenen bilgiye göre Gaziantep’in geçen yılın ilk 8 ayına göre bu yıl uçuş ve yolcu sayısında önemli oranda artışlar ortaya çıktı. Her genç gün cazibe merkezi haline gelen Gaziantep’te yatırımların artması, kongre ve fuar sayıları, turizmde yaşanan gelişmeler ve nüfusun artmasının uçuş sayısının artmasında etken olduğu belirtiliyor.

UÇUŞ ORANINDA YÜZDE 11 ARTIŞ

Yenilenen pist ve hizmet binası ile kapasitesini artıran Gaziantep Havalimanı 2013 yılına oranla 2014 yılında uçuş rekorunu yineledi. 2014 yılının kalan aylarında Gaziantep’te uçuş rakamlarının artması bekleniyor. DHMİ’den alınan kesin rakamlar göre geçen yıl ilk 8 aya göre iç ve dış hatlarda uçuş rakamlarında toplamda 10 bin73 uçuş gerçekleşti. Bu yıl aynı aya göre toplamda  bin 150 uçuş artışı ile bu rakam 11 bin 223’e yükseldi.  Bu rakamlara göre ortalama toplamda yüzde 11’lik bir artış yaşandı.

GEÇEN YILA ORANLA YOLCU ARTTI

Uçuş sayısına oranla iç ve dış hatlarda gelen ve giden yolcu sayısında daha yüksek artışlar yaşandı. Geçen yılın ilk 8 ayında iç ve dış hatlarda toplamda 1 milyon 196 bin 605 yolcu taşınırken, bu rakam bu yıl 224 bin 261 yolcu sayısı artışla 1 milyon 420 bin 866 rakamına ulaştı. Verilere göre yolcu sayısında ortalama yüzde 19’luk bir artışla Gaziantep adeta kendi rekorunu kırdı.   Yolcu sayısı, uçuş sayısına paralellik göstererek en fazla yine yaz ayları olan Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşirdi.

BÖLGENİN EN HIZLI GELİŞEN HAVALİMANI

Gaziantep Havalimanı bölgedeki havaalanları içerisinde en hızlı gelişim gösterenler arasında. Gaziantep Havalimanı taşıdığı yolcu sayısı ile Diyarbakır Havaalanı’ndan sonra en çok yolcuya hizmet veren havalimanı oldu. Yaşanan artış oranları ve turizm ve fuar alanlarında gelişmeler  önümüzdeki dönemde Gaziantep’in Diyarbakır’ı geçerek Adana bölgesinin rakamlarına ulaşması bekleniyor.

(Şirinnar)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.