Alanya Gazipaşa havalimanı, pist uzatma çalışmalarının başlaması nedeniyle gece uçuşlarına kapatıldı. THY ve Pegasus uçuşlarını bire indirdi.

Gazipaşa Alanya Havalimanı (GZP) pistinin 2 bin 500 metreye uzatılması çalışmalarının başlaması nedeniyle tüm uçuşlar sabah 8 ile öğleden sonra 16 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

TAV yetkilileri, pist inşaatı sırasında pistin bir bölümünün kullanılamayacağını belirterek, kış döneminde uçuşların azalmasını fırsat bilerek piste ilave edilecek 500 metrenin yapımının tamamlanacağını belirttiler. Bilindiği gibi Alanya-Gazipaşa karayolunu tünelle geçecek olan pist denize doğru uzatılacak. Böylece orta gövdeli tüm uçaklar tüm iklim şartlarında daha rahat iniş kalkış gerçekleştirecek.
Bu arada, gece uçuşlarına kapatılan Gazipaşa Alanya Havalimanı’na yaz boyunca günde ikişer sefer yapan Türk Hava Yolları ile Pegasus sadece sabah saatlerinde birer sefer yapacaklar. THY, İstanbul Atatürk’ten sabah saat 09.05’te kalkarken, Gazipaşa Alanya Havalimanı’ndan 11.25’te hareket edecek. Pegasus ise İstanbul Sabiha Gökçen’den 06.45’te kalkarken, Gazipaşa Alanya Havalimanı ‘ndan 08.25’te hareket edecek. Anadolu Jet’in Ankara Esenboğa’dan haftada 4 gün gerçekleştirdiği seferlerin saati değişmedi. Anadolujet, 12.35’te Ankara’dan kalkarken, 14.10’da Gazipaşa Alanya Havalimanı’ndan hareket etmeye devam edecek.
Pist uzatma çalışmalarının Nisan ayına kadar tamamlanması planlanıyor. THY ve Pegasus yaz tarifesini Nisan sonunda başlatıyor ve sefer sayısı artıyor.
(Yeni Alanya)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.