Pist uzatma çalışmaları sona eren Alanya-Gazipaşa Havalimanı’na geniş gövdeli uçakların inmeye başlayacağı, birkaç yıl sonra yolcu kapasitesinin 5 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Geniş gövdeli uçakların inebilmesi için pisti 2 bin metreden 2 bin 350 metreye çıkartılan Alanya-Gazipaşa Havalimanı’na bir yandan uçaklar inerken, pistin altından ise Mersin-Antalya D-400 Karayolu geçiyor. Bu özelliğiyle Alanya-Gazipaşa Havalimanı altından karayolu geçen dünyadaki ender havalimanlarından biri olma özeliğini taşıyor. Bu durum vatandaş ile turistlerin ilgisini çekerken, yolda seyreden ve üstünden uçak geçen sürücüler büyük heyecan yaşıyor.

MÜHENDİSLER DURUMA EL KOYDU
YeniAlanya.com’da yer alan habere göre Alanya turizminin can damarı olan Mersin, Konya ve Karaman bölgesini dünyaya bağlayan Alanya-Gazipaşa Havalimanı’nın pist uzunluğunun geniş gövdeli uçakların rahatlıkla inip kalkabilmesi için 2 bin metreden 2 bin 350 metreye çıkartılması için geçtiğimiz yıl çalışma başlatılmıştı. Pist uzatılırken D 400 Antalya-Mersin Karayolu ile kesişti. Mühendisler pistin uzaması için bir projeyi uygulamaya koydu. Yolun üstüne uçak pisti yapıldı. Altından ise D 400 Antalya-Mersin Karayolu’nun kesintisiz trafik akışı sağlandı. Böylece Alanya-Gazipaşa Havalimanı altından şehirler arası karayolu geçen ülkemizdeki tek havalimanı oldu.

YOLCU KAPASİTESİ ARTACAK
Yetkililer pist uzunluğunun 2 bin metreden 2 bin 350 metreye çıkartılmasıyla birlikte geniş gövdeli uçakların rahatlıkla iniş ve kalkış yapılabileceğini söylediler. Pistin uzatılmasıyla birlikte havalimanı yolcu kapasitesinin hızla artacağını belirten yetkililer, “1 milyon olan yolcu kapasitesi önümüzdeki birkaç yıl içinde 5 milyona ulaşacak” diyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.