Gebze Teknik Üniversitesinde Sivil Havacılık Günü kutlandı

0

Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübünün dün düzenlediği Sivil Havacılık Günün etkinliğinde Havacılığın duayenleri bir araya geldi.

Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe, genel havacılığın duayen pilotlarından Erdoğan Menekşe, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Başkanı Bahadır Gürer, Kokpit.Aero genel yayın yönetmeni Tolga Özbek ve Stratüs Havacılık Derneği başkanı Ömer Enes Kocabaş  konuşmacı olarak yer aldı.

Erdoğan Menekşe öğrencilere yaptığı konuşmada, model uçakla başlayan paraşütçülük ve sonrasında pilotluk ile devam eden kariyerini  anlattı. Sportif havacılığa, genel havacılığa yeterli önemi vermezsek, pilot yetiştirmezsek, bir gün gelir Türk Hava Yolları’nın kokpitlerinde uçuracak gençlerimizi bulamayız. Bugün Lüksemburg Büyükelçimiz, aynı zamanda PPL sahibi bir pilot. Lisansını Polonya’dan almış. Derslikte 15 öğrenciden 14’ünün Türk olduğunu söyledi. Ben en son uçak yakıtının litresini 16,25 TL ödeyerek aldım. Destek değil, köstek olmasınlar diyorum” diye konuşan Menekşe, ivil havacılık mevzuatındaki engellemelerin, sektörü baltaladığını belirtti.

Daha sonra söz alan Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD) Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Gürer ise, efsane havacı Vecihi Hürkuş’un sektördeki zorluklarla nasıl mücadele ettiğini, ilk Türk uçağı Vecihi 14’ün engellemelerle karşılaştığını örnekleriyle anlattı. Bu uçağın ilk uçuş tarihi olan 27 Eylül’ün Türk Sivil Havacılık günü olarak kutlanmasını isteyen Gürer, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı gazisi olan Hürkuş’un mezarının askeri şehitliğe taşınması gerektiğini vurguladı. Bu konuda imza kampanyası düzenlediklerini aktaran Gürer, öğrencilerden destek istedi.

Etkinlikte konuşan Kokpit.Aero genel yayın yönetmeni Tolga Özbek ve Stratüs Havacılık Derneği başkanı Ömer Enes Kocabaş  ise sivil havacılık sektöründeki sorunları dile getirirken, öğrencilerden havacılık hayallerini daima yüksek tutmalarını istedi.

Fotoğraflar: Gürol KARA

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.