GENERAL Electric (GE), Türkiye’nin havacılık sektörüne katkıda bulunacak havacılık mühendisliği ekibi için Kocaeli Gebze’deki yeni bina açılışını duyurdu.

GE’nin dünyadaki 9 mühendislik merkezinden biri olan ve yeni yatırımlarla büyüyen Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC), havacılıkla ilgili araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını desteklemeye odaklanıyor. Yeni mühendislik merkezi, GE’nin Türkiye’deki 900 milyon dolarlık yatırım planın bir parçası olarak hayata geçirildi. TTC’de bulunan Kaplama Merkez Laboratuvarı, kaplama uygulanan uçak motoru parçalarının, uçuş ömrünün uzun süreli olması için yeni kaplama test metodlarının geliştirildiği Ar-Ge çalışmalarına odaklanacak.

İHRAÇ EDİLECEK

Laboratuvarda geliştirilen teknolojiler ve yöntemlerin ise Avrupa ve Uzak Doğu’da 20’yi aşkın ülkeye ve ABD’ye ihraç edilmesi planlanıyor. GE Türkiye Genel Müdürü Canan Özsoy, bu gelişme ile havacılıkta Türk profesyoneller tarafından yönetilen, yerel katma değer yaratan Ar-Ge çalışmalarına odaklandıklarını ifade etti. Özsoy, “İhracatın artırılması ve tedarik zincirinin güçlendirilmesinin yanı sıra, Türkiye’nin pazardaki rekabet gücünü de artırma konusunda da etkili olacağına inanıyoruz” dedi. TTC Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay ise TTC’de Türkiye’nin havacılık sektörü için büyük bir başarı olan 2.5 milyon mühendislik saatinin üzerinde bilgi paylaşımı yarattıklarını dile getirdi.

(Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.