THK Gebze Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, 1927 yılında Gebze’de yaşayanların bağışlarıyla uçak alıp THK’ya bağış yaptıklarını ancak günümüzde kuruma kimsenin sahip çıkmadığını söyledi. Başkan Yılmaz, ayrıca meslek eğitimleri ile sportif çalışmalarının da sürdüğünü ifade etti

Türk Hava Kurumu (THK) Gebze Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, 1927 yılında Gebze’de yaşayan vatandaşların topladıkları bağışlarla uçak alıp Türk Hava Kurumu’na bağış yaptıklarını ancak bugün kuruma kimsenin sahip çıkmadığını söyledi. 1925 yılından kurulan THK’nın ilk şubelerinden olan Gebze şubesi, bugünlerde sıkıntılı günler geçiriyor. THK Gebze Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, kuruma sahip çıkılmamasından şikayetçi. Kurumun 1926 yılında açıldığı ifade eden Yılmaz, bazı açıklamalarda bulundu.

MUHASEBE DEFTERİ

Gebze şube başkanı Mustafa Yılmaz, “1926 yılından bugüne kadar kurum olarak tuttuğumuz muhasebe defterimiz hala duruyor. Defterde 1937 yılında o dönemin başkanı olan Gebzeli Arif Akifoğlu’nun imzası bile hala okunuyor. Kurumun; 1965-1980 tarihleri arasında Mithat Sayılgan başkanlığını, 1980-2001 tarihlerinde Ziya Boyacı, 2001-2008 Salim Durulmuş, 2008 yılından beri de ben başkanlığını yapıyorum” ifadelerini kullandı.

UÇAK BAĞIŞLAMIŞLAR

Bugün Gebze’de yaşayanların THK’ya sahip çıkmadığını ifade eden şube başkanı Mustafa Yılmaz: “1927 yılında Gebze’de yaşayanlar kendi aralarında topladıkları bağışlarla uçak almışlar. Aldıkları o uçağı da Türk Hava Kurumu’na bağışlamışlar. Ancak bugün Gebze’de yaşayanlar ise kuruma sahip çıkmıyor. Bu kurum kimseden bir yardım veya bir şey istemiyor. Mustafa Kemal Atatürk kurban derilerinin boşa gitmemesi için zamanında kurban derilerinin bizim kurumumuza bağışlanmasını yönünde talebi olmuş” şeklinde konuştu.

ÜCRETSİZ EĞİTİMLER

Sportif faaliyetleri ve meslek eğitimlerinin halen sürdüğünün altını çizen şube başkanı Yılmaz; “Kurum olarak bize verilen deriler nerede, nasıl ve ne için kullanıldığı belli. Vatandaşlar bu konuda daha duyarlı olmalı. Türk Hava Kurumu olarak gerek üniversitemiz gerekse genel merkezimizde devam eden faaliyetlerimizle vatandaşlarımızın yanındayız. Genel merkezimizde ücretsiz olarak verilen paraşüt, planör ve diğer sportif faaliyetlerimiz hala devam ediyor. Ayrıca üniversitemizde verilen eğitimlerde iş bulma garantili mesleklerin eğitimi de sürüyor.” dedi. (Bizim Kocaeli) (Gebze uçağı fotoğraf: Tayyareci.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.