DARPA VTOL X-Plane

Helikopterler de ciddi bir gelişim sürecinin içinde. Teknolojileri, sahip oldukları aerodinamik yapısı ve daha fazlasının sonraki adımına yakından bakmaya ne dersiniz?

 

Dikey kalkış ve iniş yapabilen döner kanatlı hava taşıtı helikopter, 107. yaşını kutluyor. Geride kalan bir asırı aşkın dönemde sayısız savaşta kullanılan bu askeri teknolojinin geleceği ise hiç kuşku yok ki en çok merak edilen konular arasında. Bizlerde geleceğin helikopterlerini sizler için araştırdık ve önümüzdeki yıllara damgasını vuracak helikopterleri bir araya getirdik.

 

jmr

 

Boeing ve Sikorsky’nin Amerikan ordusu için birlikte geliştirdikleri JMR.Test uçuşları devam eden helikopterin maaliyeti de açıklandı: 217 milyon dolar.

 

tilt

 

AVX Aircraft concept
AVX Aircraft concept

 

Boeing Phantom Swift
Boeing Phantom Swift

 

DARPA VTOL X-Plane
DARPA VTOL X-Plane

 

Bell: V-280 Concept
Bell: V-280 Concept

 

Aviation 2050 Vision
Aviation 2050 Vision

 

s97

Sikorsky’nin yeni helikopteri S-97 Raider. Yeni helikopter ABD Ordusu’nun Silahlı Hava Scout programı kapsamında 60’ların sonundan beri kullanılan ve yaşlanan OH-58 Kiowa Savaşçıları’nın yerini alacak. Futuristik şekliyle dikkat çeken S-97 Raider, Sikorsky’nin X-2 teknolojisi temel alınarak tasarlandı.

(ShiftDelete.net)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.