Çok gezen mi, yoksa çok okuyan mı bilir dedik ve dünyanın en büyük seyahat arama motorlarından Skyscanner’ın Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök ile görüştük. Edinburgh’ta yaşayan Özkök, bize hem yaptıkları işleri hem kullanıcıların seyahat tercihlerini hem de yakın gelecekteki seyahat trendlerini anlattı.

Skyscanner’ın hikâyesi nedir?

Skyscanner, üniversitede tanışan üç arkadaşın 2003 yılında kurduğu bir şirket. Kurucularından Gareth Williams kayağı çok seviyor. Fakat o yıllarda kayağa gidebilmek için farklı havayollarından fiyat alma süreci onu çok yormuş. Bunun üzerine Williams, uçak fiyatlarını listeleyen basit bir Excel tablosu oluşturup üniversitede paylaşıma açmış. Fikrinin ilgi çektiğini görünce İngiltere çapında bir web sayfası oluşturmuş. Başka ülkelerden de ilgi olunca Skyscanner giderek büyüdü.

Bir Excel tablosuyla başlayan bu macera şu anda hangi seviyede?

Dünyanın en iyi seyahat arama platformlarından birisiyiz. Aylık 50-60 milyon arası tekil ziyaretçimiz var. Merkezimiz Edinburgh’ta. Ayrıca dünyanın altı ayrı şehrinde ofisimiz var ve 30’dan fazla dilde hizmet veriyoruz. Türkiye’deki ziyaretçi sayımız ise iOS ve Android’deki mobil uygulamaları da katarsak 1,8 milyona yakın. Dünya çapında 500’e yakın çalışanımız var.

Skyscanner nasıl bir hizmet veriyor?

Biz bir seyahat arama motoruyuz. Sky-scanner’ı kullanarak dünyanın her yerine en ucuz uçak bilet fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca otel ve araba kiralama seçeneklerimiz de var. Seyahat hizmetini biz vermiyoruz ve ürün satmıyoruz. Seyahat sektöründe hizmet veren şirketlerin sunduğu ürünlere en kolay, etkili ve ucuz biçimde ulaşma imkânı sunuyoruz. Böylece tek bir arama motorunu kullanarak sayısız seçeneğe erişebiliyorsunuz. Dünyadaki havayollarının neredeyse hepsi bünyemizde. Eğer nereye gideceğinizden emin değilseniz, ‘her yere’ arama özelliğini kullanarak bizden öneri de alabilirsiniz.

Nasıl para kazanıyorsunuz peki?

Seyahat acenteleriyle anlaşmalarımız var, onlara yönlendirdiğimiz müşteri veya satış üzerinden bir komisyon alıyoruz. Ayrıca reklam gösterimlerimiz oluyor. Bir diğer gelirimiz ise aramalardan edindiğimiz veriler.

Ne tip veriler bunlar?

Diyelim ki bir havayolu şirketisiniz, A noktasından B noktasına bir hat açmak istiyorsunuz ama talep görüp görmeyeceğinden emin değilsiniz. Skyscanner’da yapılan milyonlarca arama size bu konuda müthiş bir veri sağlayabilir. Hangi mevsimde, hangi şehirlere, nasıl bir talep var bunu görebiliyoruz. Örneğin Mikonos adası yaz aylarında Türkiye’den çok aranıyor ama Türk Hava Yolları’nın bir hattı yok.

Kişisel veri güvenliğini sağlayabiliyor musunuz?

Arama yapmak için bir hesap açmak gerekli değil, bu nedenle kişisel veri tutmuyoruz. Tamamen anonim bir veri bu. Ayrıca kredi kartı bilgisi de bizde yok. Alışveriş, kullanıcıyla rezervasyon yaptığı şirket arasında gerçekleşiyor.

Bu verilere baktığımızda Türkler yurtdışında en çok hangi şehri arıyor?

En çok Londra’yı arıyoruz. Onu Amsterdam, Roma, Barcelona, Berlin, Manchester ve Bangkok şehirleri izliyor. Londra, dünyanın seyahat için en çok aranan şehri, ondan sonra New York geliyor.

Yurtdışından Türkiye ne sıklıkla aranıyor?

İstanbul aranan en popüler şehirlerden. Rusya, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerden yapılan aramalarda İstanbul ilk beş arasında. Yurtiçinde ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi şehirler çok popüler. Ayrıca son yıllarda Kars ve Gaziantep gibi aramalarda yükselen bazı şehirler de var.

İnternet forumlarında kullanıcılar hizmetlerinizden memnun fakat bazı havayollarının müşteriyi aldatıcı uygulamalar yaptığı yönünde şikâyetler var. Bunlara karşı nasıl bir önlem alıyorsunuz?

Bazı acentelerin müşteri çekmek için ekranda önce ucuz fiyat gösterip sonra pahalı bilet sattığını tespit ettik. Bu tip acentelerle anlaşmamızı hemen iptal ediyoruz. Bizim politikamız şu, kullanıcılar ekranda hangi fiyatı görüyorsa sadece onu ödemeli, daha fazlasını değil. Bu konuda kesinlikle kullanıcıların tarafındayız. Tabii bazen bir bilet dakikalar içinde satılabiliyor, bunu da göz önünde bulundurmakta yarar var.

Dünyada akıllı telefon kullanımında bir artış söz konusu. Bu sizi nasıl etkiliyor?

Mobil kullanımı artıyor. Kullanım oranlarına baktığımızda 10 kullanıcıdan en az 3’ü Skyscanner’a mobilden erişim sağlıyor. Türkiye’de de aynı eğilim görülüyor. Geçen yıldan bu yana mobil erişimde yüzde 11’lik bir artış var. Bence bu giderek artacak çünkü 30 yaş altı nüfus çok fazla. 2-3 yıl içinde erişimin yarısı mobilden gelir diye tahmin ediyorum. Asya ülkelerinde ise bu oran daha da yüksek. Biz de büyüme stratejimizi mobil öncelikli olarak belirledik.

Seyahatin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Future Laboratuvarı’yla 55 editör ve seyahat bilimcinin katılımıyla 2024 yılına yönelik bir projeksiyon yaptık. Seyahat alışkanlıklarımız çok değişecek.

Ne gibi değişiklikler bunlar?

Akıllı telefonlar yardımıyla herkesin bir seyahat planlayıcısı olacak, nereye gideceğinizi bilecek ve ona göre seyahat planlamanızı yapacak. Havaalanları yaşam alanlarına dönüşecek; içinde büyük parklar, alışveriş merkezleri, havuzlar, konaklama yerleri olacak. Otellerden havaalanlarına doğrudan geçişler olacak. Bagaj etiketinizden valizinizin seyahat boyunca nerede olduğunu anlık olarak görebileceksiniz. Uçaklarda hologram hostesler kullanılacak. Rezervasyon yapmadan önce, oteli sanal olarak deneyimlemek mümkün olacak. Pasaport kalkacak, göz ve retina kontrolüyle seyahat edeceğiz. Sualtı otelleri yaygınlaşacak. Uzay turizmi ortaya çıkacak ve yörüngeden dünyaya bakabileceğiz. Daha büyük kapasiteli uçaklar üretilecek, böylece Sidney Londra arası 2 buçuk saate inecek. Bunlar belki ütopik gelebilir ama bugün kullandığımız birçok cihaz da 10 yıl önce bir hayaldi. Teknoloji çok hızlı ilerliyor.

Peki ya ışınlanma teknolojisi…

Onun için biraz daha beklememiz gerekecek sanırım. Zaten biraz da tehlikeli bir iş bu. Yolda bagajınız kaybolsa bir şekilde telafi edilir ama ışınlanma esnasında kolunuz veya bacağınız kalırsa işte o büyük bir sorun.

(Deniz Ergürel/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.