Bio-Elektrik-Hibrit-Uçak (BEHA), Dünya’nın gerçek manada ilk karma enerji kaynağı kullanan uçağı olmak için hazırlanıyor. Yenilikçi üçlü kanat tasarımı, güneş panelleri, elektrik motoru ve bio-dizel yakıtla çalışan motoru ile o gerçek bir karma enerji kullanıcısı.

Faradair firması tarafından üretilmesi planlanan bu uçak için birde finansman kampanyası başlatıldı. Kampanyaya katılımcılarına, bağış miktarlarına göre sağlanan katılım imkanı ile bu uçağın seri üretim sürecine ortak olmaları sağlanmaya çalışılıyor. Kavramsal tasarım süreci içerisinde olan çalışmada, 2015 yılında üretime yönelik Ar-Ge faaliyetleri başlatılıp, 2016 yılında ise ilk prototipin üretilmeye başlanması planlanıyor.

BEHA

 

Dünya’nın en yenilikçi ve çevreci uçuş deneyiminin vaat edildiği proje ile gelecekte çevreye daha az zarar veren bir havacılık anlayışının kurulabileceği vaat ediliyor. Altı kişilik ilk uçağın sertifikasyon sonrası bağışçılar için özel uçuşlarda kullanılmaya başlanacağı açıklanırken, bağışçıların uçak hakkında öneride bulunabilmesi için bir de bire bir ölçekli maket hazırlanacak.

BEHA2

Üçlü kanat tasarımı ile hızlı uçuştan ziyade daha yüksek kaldırma kapasitesine odaklanılan tasarım ile daha az motor gücü kullanılarak havada tutunma sağlanmaya çalışılıyor. Pilotların en yüksek görüş alanına ulaşmasını sağlayan kokpit tasarımı ise aydınlık ve çevre hakimiyeti oluşturacak şekilde planlanmış durumda.

Temel Özellikler;

  • Uçakta iki tane 200 beygir güç üretebilen elektrik motoru bulunacak, ayrıca bu motorlara güç sağlamak için 200 beygir kapasiteli bir bio-dizel motorda güç grubu içerisinde yer alacak.
  • Uçaklar kalkış anında ve bataryaları şarj etmek için bio-dizel motoru kullanırken, uçuşun geri kalan kısmında elektrik motorları kullanılacak.
  • Uçak ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin önemli bir kısmını kanatlarının üst yüzeyini kaplayan güneş panelleri ile karşılamayı hedefliyor.
  • İç mekan spor bir araba ile benzer bir tasarıma sahip olurken, altı kişilik kapasiteye sahip olacak.
  • Üçlü kanat tasarımı ile türbülanslara karşı daha dengeli bir yapı hedeflendiği gibi gerekli güç tüketiminin de en aza indirilmesi hedefleniyor.

BEHA3

Proje Geçmişi

110 yılı aşkın süredir motorlu hava araçlarını kullanan insanlık için geçen süre az gibi görünse de gelinen nokta diğer birçok alanda kat edilen mesafeden oldukça fazla. Faradair firmasının burada ilk hedefi ise karma enerji politikasına sahip ilk BEHA prototipinin 2016 yılında hayata geçirilmesi.

Projenin ilham kaynaklarından birisi De Havilland Dragon Rapide uçağı, 1930’lu yıllar için sahip olduğu özellikler ile fark yaratan uçak BEHA projesinin gerçekleşmesinde gayr-ı resmi başlangıç noktasını oluşturmuş durumda. Ayrıca insansız hava araçları için yapılan çoklu kanat tasarımları da projenin ilerlemesi sürecinde ekibin geçmek zorunda olduğu bazı adımları hızlandırmış durumda. Küçük motor kapasitelerine rağmen yüksek kaldırma kuvvetine ihtiyaç duyan insansız hava araçları projenin kanat tasarımları konusunda hızlı yol almasını sağlamış durumda.

BEHABG

Toplam 600 beygirlik güç gurubu ile, hem çevreci hem de tam anlamıyla karma enerji politikasına uyum sağlaması planlanan BEHA’nın 2020’li yılların Avrupa’sında uyulması planlanan karbon emisyon politikasına şimdiden uygun olması planlanıyor.

BEHA4 BEHA5 BEHA6

http://www.youtube.com/watch?v=gDbUbmg23A8

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.