Havacılık sektöründeki kalifiye eleman açığına cevap vermek amacıyla Selçuk Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nin (METEM) yaşama geçirdiği “Genç Hezarfenler” projesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın da (İZKA) destekleriyle bu yıl ilk mezunlarını verecek.

4 yıl önce METEM bünyesinde kurulan Uçak Bakım bölümünde şu anda 132 öğrencinin bulunduğunu belirten Okul Müdürü Sedat Yeşilyağcı havacılık sektörü ve sektörde hizmet veren uçakların, üretim, bakım, onarım ve teknik destek alanlarındaki kalifiye eleman eksikliğine cevap vermeyi amaçladıklarını söyledi.

İZKA’nın sağladığı 529 Bin TL’lik destekle birlikte eğitim için gerekli olan ve yüksek maliyetli ekipman ve motorların alındığını ifade eden Sedat Yeşilyağcı, METEM’de kurulan Uçak Gövde ve Motor Bakım Atölyesi ile de öğrencilerin teorik bilgilerini pekiştirdiklerini ve çeşitli uygulama imkanlarına kavuştuklarını belirtti.

hava2

İZKA ile birlikte, Selçuk Kaymakamlığı, Selçuk Belediyesi, Selçuk Ticaret Odası, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Havacılık ve Kümelenme Derneği ve Boeing firmasının da katkı sağladığını söyleyen Yeşilyağcı, “Ege Bölgesinde havacılık alanında kalifiye eleman açığı var. Ege Bölgesindeki devlet okullarında bu bölüm bulunmuyor. Biz de kendimiz girişim yaparak Milli Eğitim Bakanlığı’na konuyu ilettik. Bir çok farklı kurum ve kuruluştan da destek aldık. Selçuk’ta Türk Hava Kurumu’nun kurduğu Meslek Yüksek okulu bulunuyor. Bu yıl 4 yıllık fakülte de açılacak. Buradan hareketle THK ile bir protokol imzaladık. Onların atölyelerini de kullanabiliyoruz. Bu projenin yaşama geçmesinde katkısı bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

hava3

BÖLÜMÜ BÜYÜTMEK İSTİYORUZ
METEM Uçak Bakım bölümünün kısa sürede büyük ilgi gördüğünü ve gelen taleplerle birlikte bölümü daha da büyütmek istediklerini ifade eden Sedat Yeşilyağcı, hedeflerinin bu alandaki sayılı okullar arasında yer alarak sektöre donanımlı teknisyen ve mühendisler kazandırmak olduğunu vurguladı.

Uçak Bakım bölümünün kurulmasında kendisiyle birlikte çaba gösteren tüm öğretmenlere de teşekkür eden Okul Müdürü Sedat Yeşilyağcı, teknik eleman yetiştiren farklı okullarda da benzer projelerin geliştirilmesini istediğini ve sorumluluk üstlenen kişilerin teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.