Hava Harp Okulu Komutanlığı’nın 61. Dönem Diploma ve Sancak Devir-Teslim Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının da katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

Hava Harp Okulu Komutanı Tümamiral Fethi Alpay ile Dönem Birincisi Pilot Teğmen Ali Yıldırım birer konuşma yaptı. Dönem Birincisi Pilot Teğmen Ali Yıldırım da, “Atamızın istiklal ve cumhuriyetin teminatı olarak gördüğü Türk gençliğinin fertleri olarak, istikbalimizi vakur ve kendinden emin bir şekilde omuzluyor ve Ulu Önderimizin bizlere verdiği görevleri yerine getirebilmek için sahip olduğumuz hırs ve azimle bir kez daha vurgulamak istiyoruz ki; güzel yurdumuzu ve yüce milletimizi tehdit etmeye cüret edecek tüm düşmanlar karşılarında bizleri bulacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ve büyük Türk Milleti çelikten kanatlarımızın altında ebediyen hür ve bağımsız kalacaktır. Şu an huzurunuzda olan bizler Mustafa Kemal ruhlu Türk subaylarıyız” diye konuştu.

Dönem birincisi Teğmen Ali Yıldırım’a  diplomasını ve ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan devre birincisi Teğmen Ali Yıldırım’a diploma ve ödülünü verirken, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz dönem ikincisi Teğmen Emre Koçyiğit’e, Başbakan Ahmet Davutoğlu dönem üçüncüsü Teğmen Fatih Koç’a, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da dönem dördüncüsü teğmen Muhammet Kaya Arman’a diplomalarını verdi.

14’ü Azerbaycan, Kazakistan, Kore Cumhuriyeti, Ürdün ve Türkmenistan’dan olmak üzere, 9’u kadın 228 teğmenin diploma aldığı törende daha sonra öğrenci alayı hep birlikte Hava Harp Okulu Marşı’nı söyledi.

Tören geçişi sırasında ise savaş uçakları tören alanın üzerinden alçak geçiş yaptı.

Tören sonunda Türk Hava Kuvvetleri’nin gururu, tek F-16 gösteri ekibi SOLO TÜRK gösterisi gerçekleştirildi.  Her Hava Harp Okulu mezunu pilot adayının bir gün kokpitinde yer almayı düşlediği SOLO TÜRK gösterisi SOLO TÜRK 1. gösteri pilotu Yzb. Yusuf Kurt tarafından gerçekleştirilirken mezuniyet törenine katılanlar tarafından ilgiyle izlendi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.