Havacılık Sektörünün,  küresel ölçekte en itibarlı dergilerinden olan ve yayınlarıyla dünya havacılığının nabzını tutan Airport Bussiness, DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım ile yapılan söyleşiyi kapak yaptı.

Genel Müdür Yıldırım; derginin sonbahar sayısında geniş bir şekilde yer alan söyleşide;  hava trafiğindeki artışa paralel olarak DHMİ’nin ileride daha da değer kazanacağını ifade etti.

Yıldırım, söyleşinin sürmanşet kısmında; küresel hava trafiğindeki ağırlık noktasının Avrupa’nın güney doğusuna doğru kayması nedeniyle Yeni İstanbul Havalimanı’nın büyük önem kazandığını ve DHMİ’nin artık küresel bir oyuncu olması gerekliliğine duyduğu inancı dile getirdi.

Söyleşide; kendisini idealist özelliklere sahip bir yönetici olarak tanımlayan YILDIRIM, DHMİ’nin aslında uyuyan bir dev olduğuna vurgu yaparak; “Çok kıymetli birikimlere sahip bulunan kuruluşumuzun mevcut potansiyelini artık yurtdışı yatırmalara yönlendirmenin zamanı geldi,  öncelikli görevimiz bunu sağlamak…” şeklinde konuştu.

İşte Genel Müdür Yıldırım’ın; Paul Hogan’ın sorularına verdiği cevaplardan satır başları:

* Kuruluşumuzun dünyadaki havalimanları ile tesis ettiği potansiyel işbirliklerinin ülkemiz hava trafiğinin kararlı şekilde artışında önemli bir etkiye sahip olduğuna inanıyorum.

*  Yeni İstanbul Havalimanımız faaliyete geçmesi ile birlikte küresel çaptaki en önemli hub’lardan biri haline gelecektir,

 *  Türkiye yalnızca bölgesinde değil dünya çapında bir ekonomik güç olma yolunda ilerlerken, havalimanı işletmeciliğine yönelik bilgi birikimi ve tecrübesini de yurtdışı pazarlara aktarmak yeni başarılara imza atmasının zamanı gelmiş olup, bu konuda Kuruluşumuzun tabi olduğu mevzuatla ilgili birtakım sıkıntıların biran önce aşılması için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir,

* Hükümetimizin Afrika’ya yönelik açılım ve yatırımlara büyük ehemmiyet verdiği hepimizin malumudur, bu çerçevede THY’nin Afrika kıtasına düzenlediği sefer sayı ve rotalarındaki artış da Afrika ülkeleri ile aramızda hızla filizlenen dostane ilişkilere büyük bir ivme katarken DHMİ olarak biz de Afrika’ya yatırımı öncelikli stratejik hedeflerimiz arasında ilk sırada değerlendirmekteyiz. Öyle ki birçok Afrika ülkesinin modern havalimanlarına ve işletmeciliğine büyük ihtiyaç duymasına karşın bunlar için gerekli maliyeti karşılamaya hazır olmadıklarını farkındayız, ancak Kuruluşumuzun Kamu Özel İşbirliği projeleri sayesinde söz konusu dezavantajı hem bu ülkeler

* Kuruluşumuzun ileriye dönük yurtdışı yatırım hedefleri arasında ayrıca, sırasıyla Ortadoğu, Latin Amerika, Rusya ve Asya pazarları da yer almaktadır. 

dergikapak 1 2 3 4

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. sayın olmayan genel müdüre sözleşmesi devam ederken işten çıkarılıp tazminatları verilmeyip mağdur ettikleri hakları yenen taşören işcileride sorsaydınız bakalım yüzü kızarmadan nasıl cevap verecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.