Boeing, dünyanın “yeşil dizel” kullanan ilk uçuşunu  gerçekleştirdi. “Yeşil dizel”, kolaylıkla elde edilebilen ve kara  ulaşımında kullanılan sürdürülebilir bir biyoyakıt. Şirket, 2  Aralık’ta gerçekleştirdiği test uçuşunda ecoDemonstrator 787’sini, sol  motoruna yüzde 15 oranında yeşil dizel ve yüzde 85 oranında petrol  bazlı uçak yakıtı koyarak uçurdu.
Foreks’in haberine göre,Boeing Ticari Uçaklar Çevre Stratejisi ve Entegrasyonu Direktörü  Julie Felgar, “Yeşil dizel, sürdürülebilir havacılık biyoyakıtının daha kolay elde edilebilmesini ve müşterilerimiz için daha kolay satın alınabilir hale getirilmesini sağlayan büyük bir fırsat. Bu yakıtın ticari havacılıkta kullanılması amacıyla gereken onayların alınması için gösterilen çabaları desteklemek ve endüstrimizin çevre ile ilgili hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla ecoDemonstrator uçuşlarından elde edilen pek çok veri sağlayacağız”  dedi.
Sürdürülebilir yeşil dizel  bitkisel yağlardan, atık pişirme yağlarından ve atık hayvansal yağlardan elde ediliyor. Boeing daha önce bu yakıtın, 2011 yılında onaylanmış olan HEFA (hydro-processed ester ve yağ asitleri) adlı havacılık biyoyakıtı ile kimyasal olarak benzer olduğunu tespit etmişti. Yeşil dizel, kimyasal olarak, kara ulaştırmasında da kullanılan “biyodizel”den farklı bir yakıt.
ABD, Avrupa ve Asya’da 800 milyon galonluk (3 milyar litre) üretim kapasitesiyle yeşil dizel, küresel jet yakıtı talebinin yüzde 1’ine kadarlık bir miktarı hızla sağlayabilir. ABD devlet teşvikleri dahil galon başı yaklaşık 3 dolar olan toptancı fiyatı ile yeşil dizel, petrol bazlı jet yakıtının fiyat paritesine yaklaşıyor.

Öte yandan,Ekim ayında Çin basınında yayımlanan haberlerde,  COMAC ve Boeing şirketlerinin Çin-ABD Havacılık Biyoyakıt Pilot Projesine sponsor olduğu belirtirmiş,kullanılan teknolojinin Hangcou Enerji ve Mühendislik Teknolojileri Şirketi tarafından geliştirildiğine dikkat çekilirken, atık yağların temizlenerek günde ortalama 650 litrenin jet yakıtına dönüştürüldüğü  açıklanmıştı.

COMAC ve Boeing’e göre , Çin’de kullanılan yemeklik atık yağlardan yılda ortalama 1,8 milyar litre bioyakıt elde edilebilecek.

Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen biyoyakıtın yapımında bitki tohumları, hayvansal yağlar ve geri dönüştürülmüş kızartma yağı kullanılıyor. Bu tür kaynaklardan elde edilen biyoyakıt, geleneksel yakıtlara göre daha az karbon emisyonu üretiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.