Podmoskovye’de gelecek yıl yabancı vatandaşların sınavlarını verebilecekleri, sağlık kontrolünden geçebilecekleri ve parmak izi verebilecekleri Göçmen İşçi Merkezi kurulacak.

Konuyla ilgili İzvestiya gazetesine açıklama yapan Podmoskovye Çalışma ve İstihdam Komitesi Başkanı Mihail Korotaev, hükümete sunulacak projenin hazırlandığını bildirdi.

Merkezin kurulması için bir çok seçenek sunuldu, bu bölgelerin başında Krasnogorsk ve Domodedovsky Bölgeleri geliyor, çünkü Asya’dan göçmen işçiler çoğu özellikle Domodedovo Havalimanı’ndan geliyor. Göçmen Merkezi günde en az 200-300 göçmeni kabul edecek.

Bu arada Çalışma ve İstihdam Komitesi’nin 16 Aralık 2014’e kadar merkezin tüzüğünü belirlemesi gerekiyor. Pilot projenin başarıyla sonuçlanması halinde Podmoskovye’de birkaç göçmen merkezi daha kurulabilecek. Yetkililer merkezin havalimanı yakınında kurulmasının yasadışı belge piyasasının gelişimine engel olacağını ve merkezin şehirden uzak olacağını böylelikle yerli halkı rahatsız ermeyeceğini bildirdi.

İtar Tass haber ajansından edinilen bilgiye göre, yeni göçmen merkezinin kapasitesi bin kişi olacak, merkezin içerisinde mahkeme ve göçmen servisinin çalışması için gereken tüm şartlar bulunacak. Merkez, iki binadan oluşuyor, idari binada göçmenler çalışma patenti alacak, Rusça sınavı verecek ve sağlık kontrolünden geçecekler. Diğer binada ise sınır dışı edilecek illegal göçmenler bulunacak.

Bilindiği üzere, Saharovonovy köyü yakınlarında haklarında sınır dışı kararı çıkan göçmenlerin tutulacağı göçmen merkezi açıldı.

(Gazetem.ru)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.