Edirne üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilerin sorumlusu olarak Türk Hava Yolları gösterildi!

İngiliz The Telegraph gazetesi Avrupa Birliği Sınır Gücü’ne dayandırılan haberde Avrupa’ya yapılan göçün sorumlusu olarak Türk Hava Yolları’nın görüldüğü iddia edildi. Haberde Avrupa Birliğine yönelik olarak devam eden göç dalgasının Türk Hava Yolları’nın Afrika politikasından kaynaklandığı iddia ediliyor.

Habere göre Türk Hava Yolları’nın büyüme politikasının temelini oluşturan Dünya’nın en çok noktasına uçan hava yolu olmasının Afrika kaynaklı göç hareketini kolaylaştırdığı iddia ediliyor. Haberde Afrika’da en çok noktaya uçan ve uluslararası bağlantı sağlayan hava yolu olan Türk Hava Yolları’nın Afrika’lı göçmenlerin daha kolay şekilde Avrupa’ya ulaşmasına sebep olduğu iddia edildi.

Son günlerde yaya olarak Edirne’ye yürüyen ve buradan Avrupa’ya geçme niyetinde olan Suriyeli mültecilerin kullanıldığı haberde bugüne kadar sınırı yasa dışı yollarla geçen 54,437 kaçak göçmenin sadece 4,071’inin Afrika kökenli olduğu da belirtiliyor.

Türk Hava Yolları’nın Afrika politikasının göç hareketini kolaylaştırdığını iddia eden gazete haftalık 38 bin olan Afrika koltu arzının Türk Hava Yolları uçuşları ile 70 bine çıktığı söyleniyor. Bunun yanında Türk Hava Yolları’nın Afrika’da 45 noktaya uçmasına karşın Avrupa’nın önemli hava yolu şirketlerinden ve Avrupa kaynaklı olarak Afrika’da en çok noktaya uçuş gerçekleştiren şirket olan Air France’ın 34 noktaya uçtuğu belirtiliyor. Air France’ın arkasından 19 nokta ile Brüksel Hava Yolları, 18 nokta ile British Airways ve 13 nokta ile Lufthansa geliyor.

Avrupa’ya uzanan göç dalgasında Türk Hava Yolları sorumlu tutulurken bunun yanında Türkiye’nin uyguladığı e-vize uygulamasının da bu göçü kolaylaştırdığı iddia ediliyor.

Kaynak: www.bagimsizhavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.