Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nca yürütülen “GÖKTÜRK-1 Keşif Gözetleme Uydusu” Programı kapsamında geliştirilen Yüksek Çözünürlüklü Yer Gözlem Uydusu GÖKTÜRK-1, bugün TUSAŞ- Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tesislerine geliyor.

Photo-1

GÖKTÜRK-1 Uydusunun çevresel testleri, Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde gerçekleştirilecek. USET Merkezi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından ve TÜRKSAT A.Ş.’nin katkılarıyla TUSAŞ’ta kuruldu.

Photo-2

Uydunun; Titreşim, Akustik, Güneş Paneli Açılma, Isıl Vakum, Elektromanyetik Uyumluluk vb. testleri TUSAŞ ve THALES ALENIA SPACE – Fransa’nın alanında uzman personeli tarafından gerçekleştirilecek ve uydu, fırlatma sahasına TUSAŞ tesislerinden gönderilecek.

IDEF 2015 Fuarı esnasında, TUSAŞ’ın standında, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in teşrifleri ile GÖKTÜRK-1 Uydusunun TUSAŞ’a gelişi ve TUSAŞ’ta devam edecek olan uydu nakil operasyonlarından saat: 15.00’da canlı görüntü aktarımı yapılacak.

ATAK için Bir İmzada WCBKT ile Atıldı

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ile Polonya’da hava platformları yer destek teçhizatı üzerine faaliyet gösteren WCBKT S.A. firması arasında, Polonya Hava Kuvvetleri’nin “Taarruz Helikopteri KRUK Programı” kapsamında gerçekleştirilecek işbirliği amacıyla Mutabakat Muhtırası 6 Mayıs 2015 tarihinde IDEF 2015 Fuarı sırasında imzalandı.

Polonya Silahlı Kuvvetleri’nin, envanterini modern bir taarruz helikopteri ile güçlendirme ihtiyacı doğrultusunda başlatılan KRUK Programı kapsamında, 32 adet taarruz helikopterinin tedarik edilmesi planlanmakta. TUSAŞ, T129 ATAK Helikopteri ile bu tedarik programına katılım sağlamakta.

DSC_2916_

DSC_2932_

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.