Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü ilk yerli keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2, Dünya etrafındaki kutupsal yörüngesinde 10.000’inci turunu 01 Kasım 2014 tarihi itibarıyla tamamladı.

Türk Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamaya göre 18 Aralık 2012 tarihinde uzaya gönderilen Türkiye’nin uzaydaki gözü Göktürk-2 uydusu geçtiğimiz hafta içerisinde yörüngede 10.000’inci geçişini başarı ile tamamladı. İki yıllık süre içerisinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Ahlatlıbel-Ankara’daki Keşif Uydu Tabur Komutanlığında bulunan uydu yer istasyonundan Göktürk-2 uydusu ile yaklaşık 4000 defa iletişim kurulmuş ve 4800 adetten fazla görüntüleme görevi başarı ile icra edilmiş durumda. Bu süre zarfında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve kamu kuruluşlarının görüntü talebi karşılanmış, Dünya’nın çeşitli bölgelerinden görüntüleme yapılarak 9.850.000 km²lik alan kapsanmış oldu. Kapsanan bu alanın 1.650.000 km²lik kısmı ise Türkiye üzerinde bulunmakta.

Göktürk-2 uydusu yer yüzeyinden 685 km yükseklikteki Güneş Uyumlu Yörüngeye yerleştirilmiş olup, Dünya etrafındaki bir turunu 98 dakikada tamamlamakta. Uydu ile gündüz ve gece olmak üzere iki periyotta ve toplamda 5-6 defa değişken sürelerde iletişim kurulmakta. Göktürk-2 Uydusu; spot, geniş alan, şerit ve stereo görüntüleme kabiliyetleri ile Dünya’nın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde yer istasyonuna aktarma kabiliyetine sahip. Milli imkânlarla geliştirilen ve üretilen Göktürk-2 uydusu ile Dünya üzerindeki herhangi bir noktanın görüntülenmesi hususunda herhangi bir uluslararası kısıtlama söz konusu değil. Ayrıca Göktürk-2 uydusu; yaklaşık 640 km uzunluğunda ve 20 km genişliğinde bir şeridin görüntüsünü tek geçişte indirebilecek kapasitede yüksek hızlı bir veri haberleşmesine sahip. Yerli imkânlarla geliştirilen uçuş bilgisayarlarını ve yazılımları kullanan Göktürk-2 uydusunun sağlık verileri, planlanan ömür değeri çerçevesinde normal seviyelerde seyretmekte.

Göktürk_10bintur Göktürk_10bintur2 Göktürk_10bintur3

Göktürk-2 uydusunun gerçekleşen 10.000’inci yörünge geçişinin simülasyonuna ait video görüntüsü;

http://www.youtube.com/watch?v=YPbZIBT3S-0

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.