Geçen hafta uçakta yolcularla kurulan iletişimin önemli olduğunu gösteren bir olay yaşandı. Sanat tarihçisi Talha Uğurluel, İstanbul-Çanakkale seyahatinde küçük bir tarih dersi verdi.

Yolcularla uçuş esnasında konuşan pilot sayısı oldukça az. Bu durum uçuş emniyetini tehlikeye düşürmese de, pilotlar bu tür davranışlardan genelde uzak durmaya çalışıyor. Bazı pilotlar, “Herkes işini yapmalı. Önceliğimiz uçuş emniyeti” dese de, bazıları, “Gökyüzünde kendimi engelleyemiyorum. Yolculara hissettiklerimi aktarmak, onlarla iletişim kurmak büyük moral veriyor.” diyor. Bu alanda en çok dikkat çeken isimlerden biri de, kuşkusuz Kaptan Pilot Levent Hüryol. Yolcular tarafından çok sevilen Hüryol, uçuşta okuduğu şiirler nedeniyle ‘Romantik Pilot’ olarak anılıyor.

YOLCULAR GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Uçakta yolcularla kurulan iletişimin önemli olduğunu gösteren bir başka olay, hafta içinde gerçekleşti. Sanat tarihçisi, araştırmacı-yazar Talha Uğurluel, İstanbul-Çanakkale seyahatinde, yolcuların ısrarı üzerine küçük bir tarih dersi verdi. Çanakkale Valiliği’nin organize edeceği Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı etkinlikleriyle ilgili görüşmelere katılmak üzere seyahate çıkan tarihçi, uçaktaki yolcular ve Anadolujet’in İcradan Sorumlu Bölgesel Uçuşlar Başkanı İbrahim Doğan’ın da isteğini geri çevirmeyerek kabin memurlarının anons için kullandığı telefonla Çanakkale’nin tarihi hakkında bilgi verdi. Yaklaşık 20 dakika süren anlatımda yer verilen yaşanmış hikâyeler yolcuları hüzünlendirdi. Öyle ki bazı yolcular gözyaşlarını tutamadı.

Uğurluel, yaklaşık 1 buçuk yıl önce Konya’dan Bosna-Hersek’e düzenlenen özel bir uçuşta da, benzer bir olay yaşadığını anlattı. Yolculara Bosna-Hersek’in tarihi hakkında bilgi verdiğini dile getiren Uğurluel, bu tür uygulamaların yolcuları sevindirdiğini söylüyor. “Pilot olsam bulutsuz havalarda gördüklerimi anlatırım.” diyen tarihçi, üzerinden geçilen her kentin ilginç bir tarihi geçmişi olduğunu ve bunun yolcularla paylaşılmasının tarih bilincini geliştireceğini ifade ediyor.

HAVADAN ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR ANLATIMDA DAHA ETKİLİ OLUYOR

Havadan çekilen fotoğrafların çok önemli olduğunu anlatan Uğurluel, ‘Havadan Bakarak Ecdadı Yakından Tanıma Projesi’ adlı bir çalışma planladığını söylüyor. Havadan çekilen tarihi mekânların, anlatımlarda daha etkili kullanıldığına dikkat çekerek, Fatih Sultan Mehmet’in mezarının bulunduğu Fatih Sultan Mehmet Camii ve Külliyesi ile Erzincan’ın Tercan ilçesinde bulunan Mama Hatun Türbesi’nin havadan çekilmiş fotoğraflarla en güzel şekilde anlatılabileceğini ifade ediyor. Uğurluel, cami ve türbeleri plan şemalarına bakarak incelemenin çok önemli olduğunu ancak hava fotoğraflarının daha büyük kıymet taşıdığını belirterek, “Süleymaniye Camii’ne havadan baktığınızda, medreseleri ve kubbeleri de görürsünüz. Böylece caminin gizemi ortaya çıkar, ‘Kanuni ve Osmanlı ne kadar büyükmüş’ dersiniz.” diyor.

THY call center’a çözüm arıyor

Ramazan Bayramı öncesi telefonla bilet almak veya rezervasyon yaptırmak isteyenler, THY’nin çağrı merkezinde (call center) adeta sinir krizi yaşıyor. Yaklaşık yarım saati bulan beklemeler, yolculara uçuş öncesi büyük çile yaşatıyor. THY yetkilileri ise konuya çözüm bulmak için yeni şirketlerle anlaşma yapıldığını ifade ediyor. Yeni şirketlerin çağrı merkezinde çalıştıracağı personele eğitim verdiğini dile getiren yetkililer, sorunun 20 gün içinde çözüme kavuşacağını ifade ediyor.

(Mustafa Gün/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.