Google’ın gökyüzünden bedava internet projesi için test ettiği güneş enerjili uçaklardan biri, deneme uçuşu sırasında yere düştü.

Dünya Bülteni’nden yer alan habere göre Google’ın satın aldığı Titan Aerospace firması tarafından geliştirilen güneş enerjili uçağı, New Mexico eyaletinde 1 Mayıs günü gerçekleştirilen deneme uçuşunda düştüğü açıklandı.

Bloomberg Business’ın haberine göre, kanat genişliği 50 metre olan uçak, havalanmasından kısa süre sonra düştü. Albuquerque kentindeki özel bir pistten havalanan uçağın neden düştüğünü belirlemek için ABD Ulusal Taşımacılık Güvenliği Kurulu tarafından inceleme başlatıldı.

Google, geçtiğimiz yıl satın aldığı Titan Aerospace’in uzun süre havada kalabilen uçaklarıyla gökyüzünden internet aktarımı yapmayı amaçlıyor. Uydulardan gönderilen sinyaller gibi belli irtifalardan internet erişimi sağlaması amaçlanan uçaklar, gelişmekte olan ülkelere bedava çevirim içi hizmet sunmayı hedefliyor.

FACEBOOK İLE YARIŞ
Google adına açıklama yapan Courtney Hohne, ‘prototip uçak çakılmış olmasına rağmen iyimser olduklarını ve yeni teknolojiler geliştirme aşamasında her zaman zorluklar yaşanacağını’ belirtti.

Google gibi ‘Internet.org’ adlı bir proje başlatan Facebook, rakibi gibi dünyanın dört bir yanına bedava internet sağlamayı istiyor. Facebook bu kapsamda Google’dan önce Titan’ı satın almak istemiş ancak daha sonra Britanya merkezli Ascenta firmasıyla anlaşmıştı.

Google’ın çakılan Solara 50 adlı uçağı, kanatlarında güneş ışınlarından enerji üreten hücreler taşıyor. Bataryalarında enerji depolayabilen uçağın beş yıl süreyle havada kalabilmesi amaçlanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.