Grizu-263 Uzay Takımı Dünya ikincisi oldu

0

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) “Grizu-263″ Uzay Takımı, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen “CanSat Competition” Model Uydu Yarışmasında “Dünya İkincisi” olarak ülkemize büyük gurur yaşattı.

Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Bülent Ecevit Üniversitesi Grizu-263 Uzay Takımı, 8-10 Haziran 2018 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri, Stephenville-Texas’da gerçekleşen American Astronautical Society (AA) ve American Institue of Aeronautics and Astronautics (AIAA)’nın organize ettiği, “CanSat Competition” Model Uydu Yarışmasına katılarak, Amerika Birleşik Devleri’nde ülkemizi ve Bülent Ecevit Üniversitesi’ni temsil etti. “Grizu-263″ Uzay Takımı CanSat Competition 2018 finallerinde tüm görevleri eksiksiz ve başarı ile yerine getiren ekip 98.90 puan alarak Dünya İkincisi oldu.

Yaklaşık 1 yıldır hazırlandıkları yarışmada ilk olarak PDR (Preliminary design review) sunumu ile başlayan ve dünya genelinde yarışmaya başvuran takımlar arasından ilk 40 takımın seçildiği yarışmada, “Grizu-263″ Uzay Takımı öğrencileri ilk 40 takım arasına kalarak ürettikleri model uydu ile birlikte ABD’de gerçekleşecek finallere davet edilmişti.

Finallerin ilk aşaması olan FRR (Flight Readiness Review) aşamasında ise tam puan alarak uçuş yapmaya hak kazanana ekip, daha sonra uçuş operasyonunda da tüm görevleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak son aşama olan PFR (Post Flight Review) ile birlikte NASA mühendislerinden oluşan jüriye sunum gerçekleştirdi.

Grizu-263 Uzay Takımı, 08-10 Haziran 2018’ de ABD’de düzenlenen yarışmada da 100 üzerinden 98.90 puan alarak Manchester Universitesi’nin ardından “dünya ikinciliği” ödülünü kazandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.