Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Güntay Şimşek: Esenboğa’da TAV, Cengiz, IC ve Limak yarışacak

Esenboğa Havalimanı ihalesine günler kaldı. 20 Aralık’ta ilginç bir yarış olacak. İstanbul Havalimanı ortaklarından Kalyon İnşaat son bilgilere göre ihalede yer almayacak, ama TAV, IC, Cengiz ve Limak’ın Esenboğa için yarışacağını öğrendim. En az Antalya Havalimanı kadar da ilginç bir ihale süreci yaşayacağız. Çünkü Antalya ihalesine finansman sorunları sebebiyle katılamayan Limak gibi şirketler Esenboğa Havalimanı’nda her halükârda varlık göstermek istiyor. Bu ihalenin en önemli ayrıntısı inşaatın ağırlıkta olmaması. İhaleye katılacak olanlar işi yaparken inşaattan kazanma şansı olmadığını dikkate alarak havalimanının işletmeciliğine odaklanmak zorunda.

Diğer taraftan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) bu ihale için şartları öncekilerine göre biraz esnetmiş durumda. Son güne kadar dosya ve yer görme belgesi alanlar da ihaleye katılabilecek. Dolayısıyla şu ana kadar dosya alan TAV, IC, Cengiz, Limak gibi şirketlere yenileri de eklenebilir. Ama bu kadar kısa sürede nasıl hazırlanıp, teklif verirler, bilemiyorum. Fakat ihale şartnamesinin öncekilerden farklı olarak bu şekilde esnetilmesi bazı belirsizlikleri de beraberinde getiriyor. Ayrıca halihazırda benzer büyüklükte bir havalimanını işleten şirketlerin ihaleye katılabileceğine dair kritere de bazı şirketlerin itiraz ettiği söyleniyor. Detaylara tam vakfı değilim. Ancak inşaat işlerinin ağırlıkta olmadığı ihale olması sebebiyle bence de işletme kriteri önemli!

20 Aralık’ta yapılacak ihaleyle kapasite artırımına yönelik ilave yatırımlar, iç ve dış hatlar, CIP salonu, genel havacılık terminalleri ve mütemmimlerinin yapım ve işletme hakları kiralanacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) kısa süre önce ihale ilanını Resmî Gazete’de yayımlamıştı.

DHMİ Genel Müdürlüğünde kapalı teklif, açık artırma usulüyle yapılacak Esenboğa Havalimanı ihalesini şu an TAV Havalimanları Holding’i işletiyor. TAV, 2004 yılında 200 milyon dolar teklifle Esenboğa Havalimanı’nı 15 yıl 8 ay süreyle işletim hakkını kazanmıştı. Dolayısıyla ihale bu yıl yapılıyor, ama TAV’ın işletme süresi 2025’te doluyor. Yani henüz 2 yıl daha işletmeciliğini TAV yapacak, fakat ihaleyi kazanana da inşaat ve işletme için ciddi bir hazırlık imkânı sağlanacak. DHMİ çok yerinde bir kararla bu tarz ihaleleri önceden yaparak hem ülke ekonomisine hem de şirketlere önemli bir avantaj sağlıyor.

Benzer ihale yöntemi Antalya Havalimanı’nda da uygulanmış, bilen bilmeyen eleştirmişti. Ancak bu tarz ihalelerin kesinlikle belli bir süre önceden yapılması lazım. Son dakikaya bırakıldığında hem ülke hem de şirketler için ciddi ekonomik kayıplar söz konusu oluyor.

HABERTÜRK

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR