Gürcistan, Rusya’nın Transaero havayolu şirketine, Tiflis’e düzenli sefer yapma izni vermedi. Ayrıca Rus Aeroflot ve Sibir havayolu şirketlerinin sefer sayısı 14’ten 10’a kadar düşürdü.

Rus Kommersant gazetesinin Gürcistan Ekonomi Bakanlığı’na atıfta bulunarak verdiği habere göre, söz konusu tedbirler, Gürcistan’ın milli havayolu şirketi Georgian Airways’in talepleri doğrultusunda alındı.Gürcistan Sivil Havacılık Ajansı ayrıca, Rusya’nın Transaero ve Globus havayolu şirketlerine, düzenli lisans vermeyi reddetti.

Daha önce Georgian Airways, Aeroflot’un Moskova ile Tiflis arasındaki seferlere fiyatı kasten çok fazla düşürdüğünü, bunun sonucunda Gürcistanlı şirketin müşterilerin yüzde 60-70’ini kaybettiğini belirtti.Georgian Airways Genel Müdürü İyase Zautaşvili, şirketin söz konusu seferleri tamamen durdurabileceğini kaydetti. Zautaşvili, ilgili hatta Georgian Airways şirketinin senelik 60 bin kişiyi taşıdığını bildirdi.

Rusya ile Gürcistan arası uçak seferleri, 2006 yılında iptal edildi. 2008 yılında, Güney Osetya’da çıkan çatışmalara kadar seferler yenilendi. 2010 yılında Sibir, Ural havayolları ve Georgian Airways charter seferlerini yeniledi. Düzenli seferlerin başlayacağı Eylül ayında bildirildi, 27 Ekim tarihinde ise Aeroflot, Moskova’dan Tiflis’e ilk düzenli seferini yaptı.

Yapılan son anlaşmalara göre söz konusu hatta sefer yapacak şirket sayısı ile ilgili sınırlama yok. Rusya’da bu hatta uçmak için 12 şirket izin almışken, Gürcistan’dan sadece Georgian Airways sefer yapıyor. İki ülke arası imzalanan 1993 tarihli anlaşmada, anlaşmalı hatların kullanımında havayolu şirketi, aynı hatta çalışan diğer şirketlerin de çıkarlarını göz önüne almalı.

Daha önce Ukrayna Devlet Havacılık Servisi, Rusya’nın Aeroflot, Transaero ve UTAir havayolu şirketlerine Ukrayna’nın Harkiv ve Dnipropetrovsk şehirlerine uçuş yapmayı yasakladı.( QHA-Kırım Haber Ajansı)

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.